Ogrody zoologiczne
Przestrzeń ogrodu zoologicznego nie służy tylko podziwianiu rozmaitych gatunków zwierząt. Przeświadczenie dotyczące służenia ludziom jako rozrywka powoli odchodzi do lamusa, a to za sprawą regulacji WWF, Unii Europejskiej czy wszelkich organizacji działających na rzecz zwierząt. Dzisiejsze ogrody zoologiczne to przede wszystkim przestrzeń do ochrony zagrożonych gatunków. Odpowiednie warunki wybiegowe, opieka medyczna i stały dostęp do pożywienia to tak naprawdę wygodne i bezpieczne mieszkania dla różnych zwierzaków. Schronienia w ZOO szukać mogą mieszkańcy dzikiej Afryki, Azji czy Ameryk.
Złe warunki w ogrodach zoologicznych to w dużej mierze przeszłość. Faktycznie takie miejsca dalej służą rozrywce, ale bardzo często kładą duży nacisk na naukę informując odwiedzających o tym jak ważne jest dbanie o środowisko i naturalne przestrzenie dla zwierząt. To także nieoceniony ratunek przed kłusownikami i degradacji terenów, na których żyją naturalnie mieszkańcy ogrodów zoologicznych.
ZOO w Szczecinie
W Szczecinie nigdy nie istniało ZOO. W najbliższej lokacji istnieją duże ogrody zoologiczne w Berlinie czy Poznaniu, natomiast na terenie samego miasta nigdy nie podziwialiśmy egzotycznych gatunków zwierząt. Jaka jest tego przyczyna? Jeszcze w tamtym roku Urząd Miasta tak argumentował brak tego typu miejsca na terenie miasta:
Nie istnieją żadne udokumentowane źródła, które świadczyłyby, że prace nad utworzeniem ZOO w Szczecinie były kiedykolwiek prowadzone. Nie ma takich planów również obecnie. Do tej pory nie odnotowaliśmy takiej inicjatywy ze strony podmiotów prywatnych, mieszkańców, ani organizacji społecznych – informowała w 2023 roku Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie.
W powojennym Szczecinie były plany na utworzenie afrykarium, czyli miejsca dla afrykańskich zwierząt. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie ma potrzeby, ani społecznej, ani środowiskowej do stworzenia ogrodu zoologicznego w Szczecinie. Co prawda, organizowanie takich miejsc jest obecnie współfinansowane prze Unię Europejską, ale najwidoczniej brakuje chętnych inwestorów. Czy sytuacja zmieni się w najbliższych latach? Czas pokaże.