Do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiły ostatnio nowe zabytki, które zostały odkryte w Gryfinie. Sposób, w jaki zostały odnalezione naruszył ich stan, a odkrywca wciąż jest anonimowy. Archeolodzy i policja apelują, żeby w takim przypadku podjąć poprawne działania. To z pewnością ułatwi ich ekspozycję i poznanie historii.
Jeżeli ktoś przypadkowo odkrył jakieś rzeczy to jego społecznym zadaniem jest zgłoszenie tego do wojewódzkiego konserwatora zabytków. To co po nas zostanie to jest to czego my nie zniszczymy" - mówi Krzysztof Kowalski kierownik działu archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.
W takim razie - jak postąpić w przypadku odkrycia skarbu?
1. Zabezpiecz miejsce znaleziska
Nie ruszaj przedmiotów, żeby ich nie uszkodzić. Możesz zrobić zdjęcia albo sporządzić notatkę opisującą dokładną lokalizację.
2. Zawiadom odpowiednie służby
Zawiadom wojewódzkiego konserwatora zabytków - to on podejmie decyzję o dalszych działaniach i zadba o znalezisko. Jednak jeżeli masz jakieś wątpliwości to możesz powiadomić policję.
3. Udziel wszystkich znanych informacji
Osobie, którą powiadomiłeś podaj znane przez Ciebie szczegóły, takie jak: miejsce, okoliczności odkrycia albo inne dane, o które zapyta.
W ten sposób przyczynisz się do ochrony ważnego elementu historii i do przeciwdziałania nielegalnego obrotu zabytkami. Dodatkowo możesz uzyskać nagrodę finansową. Szacowana wartość skarbów jest wyceniania w zależności od różnych czynników, między innymi takich jak pochodzenie i stan.