Tomasz Hinc skierował pisma m.in. do Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, Rady Izby Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie oraz Rady Fizjoterapeutów. Apeluje w nim o kontakt z medykami i znalezienie chętnych do pracy bezpośrednio z pacjentami zakażonymi koronawirusem, których przybywa.
Co ważne, z obowiązku są wyłączeni ci medycy, którzy m.in. skończyli 60 rok życia, są w grupie ryzyka lub wychowują dziecko do 14 roku życia. Wyłączenie z delegacji dotyczy też kobiet w ciąży, czy rodziców samotnie wychowujących dzieci.
W piśmie do izb zrzeszających medyków wojewoda Tomasz Hinc apeluje o przekazywanie list tych lekarzy, pielęgniarek, czy fizjoterapeutów, którzy są gotowi do pracy z pacjentami. "W przypadku pozytywnego odzewu ze strony środowiska lekarskiego, skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie realizowane na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.). Proszę w związku z tym o zwrócenie uwagi na warunki określone w art. 47 ust. 3 ustawy wskazujące, które osoby nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii” – czytamy w pismach wojewody.
- Bardzo liczymy na wsparcie środowiska lekarskiego – mówi wojewoda Tomasz Hinc – Jest ono potrzebne przy opiece nad osobami hospitalizowanymi m.in. w szpitalu monoprofilowym w Szczecinie, a także w sytuacji, kiedy zaczną się zapełniać izolatoria, w których przebywać będą osoby z lżejszymi objawami koronawirusa - dodaje.
W tej chwili liczba zakażonych koronawirusem w województwie zachodniopomorskim sięgnęła 228 przypadków. Ponad 20 osób udało się wyleczyć, dwie osoby zmarły.