z życia miasta

Wiemy dlaczego na stadionie miejskim nie ma koncertów. Urząd miasta i Pogoń Szczecin odpowiadają

2024-12-02 15:30

Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie. To tutaj swoje domowe mecze rozgrywa Pogoń Szczecin. Stadion, który po remoncie jest sportową ikoną miasta wydaje się być idealnym miejscem do organizowania koncertów. Natomiast żaden się do tej pory nie odbył. Z czego to wynika? O komentarz poprosiliśmy zarówno urząd miasta, jak i Pogoń Szczecin.

Koncerty na stadionie miejskim w Szczecinie. Interpelacja radnych i odpowiedź urzędu miasta

Od wielu lat w stolicy województwa zachodniopomorskiego poruszany jest temat możliwości organizowania większych koncertów na stadionie miejskim w Szczecinie. Całkowita pojemność obiektu to 21 163 osób, ale w tym przypadku kolejny tysiąc jak nie więcej mógłby wejść na płytę. W związku z tym trzy radne ze Szczecina

  • Małgorzata Wleklak (Koalicja Obywatelska);
  • Ilona Milewska (Koalicja Obywatelska);
  • Zuzanna Jeleniewska (Koalicja Obywatelska),

wystosowały specjalną interpelację do prezydenta Szczecina z zapytaniem dot. organizowania koncertów właśnie na stadionie.

- Doskonałym przykładem są Poznań i Warszawa, gdzie na stadionach miejskich regularnie odbywają się koncerty. W Poznaniu, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, oraz w Warszawie, na Stadionie Narodowym, organizowane są liczne koncerty największych gwiazd muzyki zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dzięki temu miasta te przyciągają turystów i generują dodatkowe dochody z tytułu wynajmu obiektów, sprzedaży biletów oraz usług towarzyszących - argumentowały radne miasta.

Skomentował to Zastępca Prezydenta Miasta, Marcin Biskupski. Jak zaznaczył na początku, stadion od 2022 roku (oddania go do użytku) jest objęty 73-miesięczną gwarancją. Warunki użytkowania są też właśnie tam uwzględnione.

- Zgodnie z instrukcją użytkowania wykorzystanie boisk jest ograniczone. Płyta główna stadionu przeznaczona jest na cele meczowe - przekazał Biskupski.

Jak dodał, projektant stadionu również negatywnie zaopiniował możliwość wprowadzania ciężkich pojazdów na murawę.

- Opisane czynniki sprawiają, że organizacja koncertów byłaby możliwa jedynie w sytuacji, w której z uwagi na zły stan murawy byłaby zaplanowana jej wymiana - podsumował w odpowiedzi na interpelacje Biskupski.

Pogoń Szczecin - najlepsi kibice w Polsce!

Pogoń Szczecin o koncercie na stadionie miejskim

Postanowiliśmy też zapytać o całą sprawę Pogoń Szczecin, która opiekuje się stadionem w ramach umowy o dzierżawę. Jak się okazuje, tak długi okres gwarancyjny jest głównie dlatego, że określono go w przetargu realizację zadania „Budowa Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, boisk piłkarskich oraz infrastruktury towarzyszącej”.

Kolejny sprawa dotyczy stricte boiska. Czy murawa na stadionie miejskim w Szczecinie jest wymieniana?

- Murawa nie jest wymieniana, natomiast jednym z kluczowych, corocznie, wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych jest niemal całkowite zerwanie darni wraz z warstwą gnilną, aeracja, przeczesanie i zasiew murawy na nowo. To pozwala zachować matę, a w konsekwencji całą murawę w możliwie najlepszej kondycji i jednocześnie pozbyć się chorób trawy nabytych w ciągu roku - skomentował dla szczecin.eska.pl Dyrektor Klubu Łukasz Machiński.

Jak wygląda sprawa z organizowaniem koncertów na stadionie miejskim w Szczecinie? Czy nie mogłyby one się odbywać również poza sezonem?

- Organizacja koncertów jest tematem rzeką, o którym już wielokrotnie mówiliśmy. Z uwagi na koszt wymiany (w tym przypadku murawy) oraz jej zabezpieczenia przed ewentualnymi trwałymi uszkodzeniami nie jest możliwe zorganizowanie rentownej imprezy artystycznej np. koncertu lub festiwalu. Dodatkowo ogromnym wyzwaniem logistycznym jest sztywne ustalenie daty imprezy z ok. rocznym, a często 2-3 letnim wyprzedzeniem, co w przypadku zmiennych terminów różnych rozgrywek czy mistrzowskich imprez piłkarskich jest bardzo trudne do planowanego i konsekwentnego zrealizowania. Chciałbym też dodać, że jak dotąd rozmawiamy o tym aspekcie czysto teoretycznie, ponieważ nie otrzymaliśmy ani jednego zapytania od potencjalnego organizatora koncertu. Jako operator stadionu jesteśmy otwarci na różne inicjatywy, które nie dotyczą piłki nożnej. Sami corocznie organizujemy "Kolędowanie z Portowcami", czy "Dzień z historią", podczas których wykorzystujemy przestrzenie stadionu poza murawą. Latem tego roku odbył się udany "Nocny maraton", którego biuro zawodów, start i finisz biegu odbywały się na stadionie. Kiedy ktoś ma dobry pomysł, to jesteśmy gotowi usiąć i o nim rozmawiać. Natomiast jak dotąd nikt nie zgłosił się z pomysłem organizacji koncertu, czy wydarzenia kulturalnego, który miałby dotyczyć także obszaru płyty stadionu. Myślę, że także dlatego, że osoby z tej branży doskonale wiedzą, że organizacja takich wydarzeń na stadionie o pojemności zbliżonej do szczecińskiego jest dużym wyzwaniem - powiedział Dyrektor Klubu Łukasz Machiński.

Jednocześnie jak zaznacza, istotny jest mimo wszystko aspekt gwarancyjny, dlatego tego typu imprezy są stawiane pod znakiem zapytania.

- Jednym z nich jest także aspekt rentowności takiej imprezy dlatego, że wg ekspertów dla tego typu imprez rentowność zaczyna się od 70 tysięcy uczestników a na naszym obiekcie nie byłoby to możliwe do uzyskania i wówczas takie imprezy muszą mieć szerokie wsparcie, zazwyczaj lokalnego, biznesu - podsumował powiedział Dyrektor Klubu Łukasz Machiński.

Quiz o Pogoni Szczecin
Pytanie 1 z 10
Jaki trener doprowadził Pogoń Szczecin do historycznego awansu do I ligi w 1958 roku?
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: