Egzamin na prawo jazdy
Państwowy egzamin na prawo jazdy jest jednym z ważniejszych punktów w życiu młodego dorosłego. Nie jest obowiązkiem, ale większość osób chce go mieć za sobą i uzyskać licencję na prowadzenie samochodów. To nie tylko ułatwienie życia, ale również przepustka do wielu zawodów oraz pomoc w codziennych czynnościach. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie życia bez auta. Jednak zanim otrzyma się prawo do prowadzenia pojazdów trzeba odbyć kurs szkoleniowy, zdać egzamin wewnętrzny w szkole jazdy a następnie przystąpić do dwuczęściowego egzaminu.
Część teoretyczna jest identyczna dla każdego zdającego w Polsce. Składa się z 74 pytań z zakresu zasad ruchu drogowego i zachowania się na drodze. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku (trzeba odpowiedzieć poprawnie na przynajmniej 68 pytań z 74) można przystąpić do części praktycznej. Ta jest o wiele bardziej stresująca i trudno do niej przygotować się w 100 procentach. Manewry na placu przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, czy rozpoznawanie części pojazdu nie stanowią jeszcze dużego problemu, ale pierwsze kłopoty mogą pojawić się podczas wyjazdu na miasto. Włączenie się do ruchu drogowego z prawdziwego zdarzenia i słuchanie rozkazów egzaminującego może przyprawić o siwe włosy, szczególnie że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Co ciekawe statystyka pokazuje, że "prawko" o wiele łatwiej zdać w mniejszych miastach, niż w tych wojewódzkich. A w których nie stanowi to większego problemu?
Najłatwiejsze miasta do zdania prawa jazdy
Strony internetowe Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i urzędy miejskie podały statystyki dotyczące uzyskania pozytywnych wyników egzaminu na prawo jazdy w poszczególnych miastach. Oto jak wygląda to w przypadku egzaminu teoretycznego w miastach wojewódzkich:
- Gdańsk - 65%
- Lublin - 59%
- Bydgoszcz - 58%
- Katowice - 58%
- Łódź - 58%
Szczecin znalazł się dopiero na 13. miejscu z wynikiem 53%. Porównajmy te wyniki z mniejszymi ośrodkami, w miastach, które nie są wojewódzkimi stolicami:
- Bielsko-Biała - 58%
- Suwałki - 58%
- Krosno - 58%
- Ostrołęka - 57%
- Biała Podlaska - 57%
Koszalin znalazł się na 14. miejscu z wynikiem 51%. W przypadku egzaminu teoretycznego te różnice nie wydają się być jednak znaczące. Prawdziwe rozróżnienie zobaczymy dopiero przy egzaminie praktycznym. Oto jak wygląda procent zdających tę część egzaminu w miastach wojewódzkich:
- Rzeszów - 39%
- Białystok - 38%
- Wrocław - 38%
- Lublin - 38%
- Zielona Góra - 36%
W tym wypadku Szczecin zajmuje przedostatnie, 16. miejsce z wynikiem 27%. Zobaczmy więc ile osób zdaje egzamin praktyczny w mniejszych miastach:
- Jelenia Góra - 53%
- Ostrołęka - 52%
- Kalisz - 50%
- Puławy - 47%
- Płock - 45%
Koszalin znalazł się na ostatnim, 20. miejscu. Jak na dłoni jednak widać, że w mniejszych miastach łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy. Mniejsze natężenie ruchu, mniej skomplikowane drogi i większe pole do popisu dla młodych kierowców.