Kruk

i

Autor: Pixabay

Przyroda

W Szczecinie zaobserwowano największego ptaka z rodziny krukowatych. To niecodzienny obrazek dla miasta

2025-01-08 15:24

Miasta nie przyzwyczaiły nas do widoku zwierząt, których naturalnym środowiskiem są lasy czy pola. W Szczecinie zauważony został największy z rodziny krukowatych, czyli kruk. Widok tego ptaka w mieście jest niezwykle unikalny.

Kruk w Szczecinie

Ornitolodzy potwierdzają zaobrączkowanie kruka w Szczecinie. Ten majestatyczny ptak, dla którego naturalnym środowiskiem są łąki i pola pojawił się w centrum miasta. Faktem jest, że rodzina krukowatych przyzwyczaiła się do życia w mieście. Należą do nich wrony czy gawrony, które są naturalnym elementem widoku miejskiej fauny. Co jednak ciekawe, kruki żyją z dala od metropolii, co jednocześnie stanowi bardzo ciekawy przypadek szczecińskiego, czarnego ptaka. Jak podaje portal wSzczecinie.pl, kruk zdecydował się "zamieszkać" w okolicach bloków przy ul. 1 maja. Zaobrączkowanie nastąpiło 29 grudnia, część mieszkańców tamtejszych okolic mogła więc już spotkać na swojej drodze ogromnego krukowatego. A jego rozmiar jest naprawdę niespotykany. Jest nie tylko największym ptakiem z rodziny w Polsce, ale i na świecie. Swoim rozmiarem z daleka przypominać może jastrzębia. Dlaczego zdecydował się na wycieczkę do Szczecina? Prawdopodobnie jest to sprawa adaptacji przedstawiciela dzikiej przyrody do nowych warunków bytowych. Łatwa droga do znalezienia pożywienia na pewno mu w tym pomaga.

Ptaki egzotyczne opanowały Bydgoszcz. Były na wyciągnięcie ręki!

Kruk - wyjątkowy przedstawiciel ptaków

Niech nikogo nie zmyli rząd, do którego kruk zwyczajny jest zakwalifikowany. To wróblowaty, ale zdecydowanie największy i najcięższy z przedstawicieli. Jego wielkość nie jest jedyną cechą szczególną. Nie bez powodu był bohaterem mitów, legend i wierzeń. Kruki od lat są przedstawiane jako ptaki o szczególnym usposobieniu, w kulturze zajmują szczególne miejsce. To inteligentne stworzenia, które potrafią rozwiązywać łamigłówki logiczne, wykorzystywać otoczenie i przedmioty do pokonywania utrudnień, w tym do zdobycia pokarmu. Są przy tym na tyle bystre, że adaptują się do środowiska, w którym przebywają. Popularne w sieci są filmiki, na których widać jak kruk wypełnia kamieniami pojemnik, który pod wpływem wyporności umożliwia otrzymanie pokarmu. Co więcej, ptaki te potrafią naśladować ludzką mowę! Podobnie jak papugi są w stanie odpowiedzieć człowiekowi wyuczonym frazesem, choć najczęściej ogranicza się to do zakomunikowania jednego wyrazu.

Szczeciński kruk jest więc nie tylko przyrodniczą ciekawostką. To prawdziwa sensacja widzieć go na terenie miasta, szczególnie w centrum. Zaobrączkowanie pozwoli śledzić jego zwyczaje, miejską adaptację i miejsca, w których przebywa.

Tak prezentują się parki krajobrazowe na terenie województwa zachodniopomorskiego:

Trudny QUIZ o ptakach. Czy umiesz rozróżnić gatunki? 11/11 zdobędą najlepsi!
Pytanie 1 z 11
Na początek łatwizna. Co to za ptak?
Dudek
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: