Śmierć żubra w Świerczynie - jak do tego doszło?
Krowa żubra została znaleziona martwa na terenie Nadleśnictwa Świerczyna, znajdującego się przy granicy województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Na miejscu przesłuchany został myśliwy, któremu zarekwirowano broń. Sprawca tłumaczył się obroną konieczną, spłoszona żubrzyca miała wybiec na niego z młodnika. 5-letnia samica była karmiącą matką, nic nie wskazywało na to, aby wcześniej zachowywała się agresywnie wobec myśliwych. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda wydało następujące oświadczenie:
- 23 października 2022 roku pracownicy Pogotowia Żubrowego otrzymali zgłoszenie, że podczas polowania dewizowego na terenie Nadleśnictwa Świerczyna zastrzelono samicę żubra w wieku ok. 5 lat. W trakcie polowania stado żubrów wybiegło z lasu. Sprawca twierdzi, że strzelał do żubrzycy w obronie własnej. Żubrzyca była matką karmiącą! To 4 żubr zastrzelony w ciągu 2 miesięcy! Pomimo ciągłego nagłaśniania problemu nadal popełniane jest to przestępstwo!
Żubry pod ochroną - na co uważać?
Pamiętajmy, że żubry są pod ścisła ochroną prawna. Ich populacja w 1997 roku wynosiła 3000 osobników, 15 lat później było ich już jedynie 1400. Gatunek żubra już wieki temu wyginął na terenie Anglii, Francji czy Niemiec. Polska pozostaje jednym z ostatnich miejsc, gdzie żubry występują w naturalnym środowisku. Jest kilka przyczyn dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na ochronę tego pradawnego gatunku:
- Ograniczony obszar występowania - żubry występują głównie w podmokłych, dogodnych dla siebie terenach. To dlatego tak trudno znaleźć im miejsce do rozmnożenia
- Konflikt z człowiekiem - ze względu na coraz bardziej zagospodarowane tereny, żubry potrafią wejść na terytorium człowieka, niszcząc np. uprawy rolne. Z tego powodu wiele osób nie protestuje przeciwko odstrzelaniu żubrów.
- Częste polowania - żubry to zwierzęta stadne, które przebywają w grupach. Może tworzyć to iluzje dużej populacji wśród tego gatunku. Daje to myśliwym "przyzwolenie" na częstsze odstrzały żubrów. Z tego powodu żubrów jest coraz mniej.
Polecany artykuł: