Historyczny Tor Kolarski
Tor Kolarski im. Zbysława Zająca powstał w 1925 roku. Umiejscowiony jest nieopodal Lasu Arkońskiego, w sąsiedztwie Netto Areny. Obecnie tworzy on kompleks sportowy, a całość jest Zespołem Obiektów Sportowych. W jego skład wchodzi:
- zadaszony tor kolarski z widownią na 2000 miejsc siedzących
- hala sportowa, która jest miejscem treningów sztuk walki dalekowschodnich
- boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej
- korty tenisowe
- sztuczne lodowisko
Na początku jednak zbudowano owalny obiekt, który miał pełnić rolę kolarskiej areny. Niezadaszony, 400 metrowy w obwodzie obiekt robił wrażenie i przypominał podobne stadiony budowane wówczas w całej Europie, jak chociażby te przeznaczone do rozgrywek piłki nożnej (Stadio Olimpico w Rzymie, Stadion Olimpijski w Berlinie). Tor został ufundowany przez niemieckiego, zamożnego przemysłowca, a w kolejnych latach XX wieku był kilkukrotnie odrestaurowywany i modernizowany. Teraz, po 100 latach od jego wybudowania doczeka się kolejnego remontu, w ramach inwestycji Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Remont Toru Kolarskiego im. Zbysława Zająca
Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało - będą pieniądze na inwestycje remontowe Toru Kolarskiego im. Zbysława Zająca. Lepszej okazji niż setna rocznica jego budowy nie mogło być. Wszystko w ramach ogłoszonego pakietu dofinansowań, który objął 18 obiektów w całym kraju. 152,5 miliona złotych to cała kwota, która zostanie przeznaczona na ten cel. Do Szczecina trafi 20 milionów, w ramach których zmodernizowane zostaną dwa obiekty sportowe - rzeczony Tor Kolarski oraz stadion Arkonii. Na ten pierwszy cel przeznaczone zostanie 6,5 miliona złotych, stadion natomiast otrzyma dofinansowanie rzędu 13,5 miliona złotych. Remont Toru Kolarskiego wydaje się być świetną okazją na podtrzymanie użyteczności historycznego obiektu. Tor w ostatnich latach nie nadawał się do użytku ze względu na zły stan dachu. Pozostawał więc zamknięty. Teraz jest szansa, że odzyska dawną świetność i otrzyma nowe życie.