To zachodniopomorskie jezioro jest miejscem sportu i rekreacji. Ścieżka dookoła niego wiedzie przez piękne tereny

2025-07-22 13:06

Województwo zachodniopomorskie to region, który przyciąga wielu turystów pragnących odpocząć na plażach Morza Bałtyckiego. W regionie położonych jest jednak wiele jezior, których okoliczne tereny gwarantują relaks, możliwość uprawiania sportu bądź kontakt z przyrodą. Jednym z takich akwenów jest Jezioro Nowogardzkie.

Jezioro Nowogardzkie i ścieżka wokół akwenu. Sport, rekreacja i wypoczynek na łonie natury

Niewielkie Jezioro Nowogardzkie swoją nazwę zawdzięcza miastu, które jest położone nad zbiornikiem wodnym. Choć jego rozmiary są nieporównywalne z akwenami takimi jak Jezioro Drawskie czy Jezioro Miedwie, to nie da mu się odmówić jednego - klimatu. Panorama Nowogardu, która rozpościera się znad brzegu, nadaje miejscu charakteru. To, za co pokochali akwen miejscowi oraz turyści to rekreacyjny szlak, który biegnie wokół niego.

Trasa wokół Jeziora Nowogardzkiego to blisko siedmiokilometrowa ścieżka, która jest idealnym miejscem dla rowerzystów, biegaczy lub osób uwielbiających spacerować leśnymi ostępami. Po drodze miniemy zarówno charakterystyczne dla miasta rejony, takie jak promenada w sąsiedztwie miejskiej plaży czy fontanna znajdująca się w centralnej części miejscowości. Odwiedzimy też Sarni Las - atrakcyjną przyrodniczo przestrzeń, która latem nie tylko pozwoli odetchnąć od wysokich temperatur, ale będzie także fantastyczna dla pasjonatów natury i zwolenników rekreacji wśród drzew.

Szlak miejscami posiada asfaltową nawierzchnię, na swojej drodze spotkamy także drewniany kładki, dzięki którym przejdziemy przez bagniste tereny, w lesie natomiast ścieżka wtapia się w swój przyrodniczy charakter.

Mapping na 80. urodziny Szczecina

Atrakcje Nowogardu - co znajdziemy w mieście?

Odwiedzając wspomniane Jezioro Nowogardzkie, warto rzucić okiem na ciekawe zabytki i urokliwe miejsca znajdujące się w miejscowości. Na miłośników architektury w centrum miasta czeka kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Wysoka wieża jest symbolem miasta, a sakralny obiekt został odrestaurowany po pożarze w 2005 roku. Znajdziemy tu mieszanki stylów w postaci gotyckiej cegły lub barokowego wnętrza. Nieopodal kościoła mieści się także ratusz zbudowany w 1911 roku i odnowiony Plac Wolności - miejsce spotkań i centralny punkt miasta.

Historykom spodobają się także pozostałości murów obronnych, które rozciągają się równolegle do miejskiego parku. Historia obwarowań sięga XIV wieku, a ich położenie sprawia, że są swoistą bramą oddzielającą zielone tereny i Jezioro Nowogardzkie od centralnego placu z ratuszem. Warto także odwiedzić tor motocrossowy, przez miejscowych nazywany "Smoczakiem". Miejsce owiane jest legendami, a z podmiejskiego toru rozciąga się widok na miasto i nowogardzkie szuwary. I wreszcie legendarne, najstarsze na Pomorzu cisy. Skryte pomiędzy blokami drzewa to jedna z miejskich ikon.

Szczecin Radio ESKA Google News