Pomnik Sediny - kim była?
23 września 1898 roku oddana do użytku została tzw. Fontanna Manzla. Obiekt składający się z fontanny, a także grupy figuralnej, na której przedzie górowała majestatyczna Sedina. Mityczna kobieta miała reprezentować Szczecin i jego portowo-handlowy charakter. Sedina była przede wszystkim opiekunką kupców i to właśnie oni zamówili fontannę z pomnikiem mitycznej bogini.
Ostatecznie to Zarząd Pruskiego Funduszu Sztuki i Zarząd Miasta Szczecina ufundował inwestycję. Na odsłonięciu fontanny pojawił się nawet sam cesarz Wilhelm II! Podniosły pomnik przedstawiał wznoszącą się na kotwicy Sedinę, żeglującą w towarzystwie rzymskiego boga handlu Merkurego. Od tamtej pory, wraz z Pomnikiem Amfitryty, uważana była za najpiękniejsze rzeźby w niemieckim Szczecinie.
Co stało się z Fontanną Manzla?
Ostatecznie pomnik Sediny przetrwał jedynie niecałe 44 lata. Fontanna została rozebrana 29 lipca 1942 roku, po czym przetopiona na cele wojenne podczas II Wojny Światowej. Nie przetrwał także centralny element fontanny, czyli rzeźba Sediny.
Mimo wielu późniejszych prób odbudowy fontanny przez społeczne komitety, nigdy nie zdołano doprowadzić inwestycji do realizacji. Wokół pomniku Sediny utworzyły się liczne kontrowersje, pewne środowiska historyczne sprzeciwiały się jej odbudowie, za argument podając niemieckie konotacje historyczne rzeźby.
Szczecinianie czekają na Sedinę
Dzisiaj w miejscu Sediny stoi o wiele mniej pokaźna kotwica. Wokół placu Tobruckiego wciąż można podziwiać piękną roślinność otaczającą fontannę, w tym m.in. olbrzymie orzechy oraz buki. Wśród mieszkańców wciąż istnieje legenda miejska o zaginięciu Sediny, która kiedyś w końcu wróci na swoje miejsce.
Zdjęcia dawnej Sediny i aktualnej Fontanny z Kotwicą zobaczycie w naszej galerii