Z regionu

To tu jest najwięcej sanatoriów w Polsce. Raport nie pozostawia złudzeń

2025-04-22 13:44

Sanatoria to uzdrowiskowe miejsca, których celem jest regeneracja i wypoczynek. Oferowane w nich prozdrowotne zabiegi przyciągają wiele osób. Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal Seniore.pl, najwięcej sanatoriów jest w województwie zachodniopomorskim.

Sanatoria w Zachodniopomorskiem. Raport nie pozostawia złudzeń

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2023 roku w Polsce było blisko 10 milionów seniorów. Odpowiednia baza obiektów rehabilitacyjno-leczniczych jest więc dla nich często bardzo istotnym elementem. Raport przygotowany przez portal Seniore.pl uwzględnił niemal 250 sanatoriów z całej Polski. Uwzględniono w nim także otoczenie obiektów czy profile leczenia NFZ.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal Seniore.pl, najwięcej sanatoriów w naszym kraju mieści się w województwie zachodniopomorskim. Spośród wszystkich analizowanych miejsc to właśnie w Zachodniopomorskiem znalazło się 18% obiektów. Niewiele mniej, bo 17,9% placówek zlokalizowanych jest w województwie dolnośląskim. W regionie Pomorza Zachodniego bardzo duża baza takich obiektów mieści się w nadmorskich miejscowościach, ich warunki klimatyczne sprawiają, że regeneracja, leczenie i odpoczynek są bardzo korzystne.

Co ciekawe, mimo że województwo zachodniopomorskie przoduje w liczbie placówek w bazie (18,4%), to pod względem otoczenia ustępuje górzystym regionom (37,2%).

Międzyzdroje zachwycają o każdej porze roku

Sanatoria w Polsce - otoczenie obiektów, profile leczenia NFZ, udogodnienia dla odwiedzających

Wśród statystyk wymienionych w raporcie portalu Seniore.pl, zauważyć można tą odpowiadającą za otoczenie obiektów. Ponad 40% sanatoriów umiejscowionych jest w mieście, w górach ponad 35%, w dolinie natomiast ponad 30%. Na kolejnych miejscach są placówki umiejscowione pod lasem, nad morzem, nad rzeką czy nad jeziorem.

Jeśli chodzi o finansowanie i profile leczenia NFZ, to niemal wszystkie ośrodki oferują finansowanie pobytu ze środków własnych (97%). Niewiele mniej placówek posiada także możliwość finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. A jak wyglądają profile leczenia NFZ? W ponad 80% obiektów oferuje leczenie chorób ortopedyczno-urazowych, niemal 80% choroby reumatologiczne, a na trzecim miejscu są choroby kardiologiczne i nadciśnienie - ponad 65% obiektów.

Co znajdziemy podczas pobytu w polskich sanatoriach? Przede wszystkim strefę saun, basenów i jacuzzi. Te udogodnienia spotkamy w w większości placówek, a na kolejnych miejscach znalazły się gabinety SPA, groty solne, czy gabinety masażu. Zdecydowanie najrzadziej natrafimy na placówki oferujące medycynę estetyczną, tężnie solankowe czy gabinety podologiczne.

Tak wygląda Świnoujście - jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych nad morzem:

Szczecin Radio ESKA Google News