Piękne jezioro i zwierzęta z plejstocenu. Co warto zobaczyć w Moryniu?
Moryń to niewielkie miasto położone niedaleko zachodniej granicy Polski, na południe od Gryfina i na wschód od Cedyni. Do Niemiec prowadzi ok. 20-kilometrowa droga, a sąsiednie tereny uzupełnia m.in. Cedyński Park Krajobrazowy. To co jest ważnym punktem Morynia to zdecydowanie jego jezioro. Akwen o nazwie Morzycko zapewnia odpoczynek, rekreację i zabawę. Co ciekawe, zbiornik wodny jest dziewiątym najgłębszym jeziorem w Polsce i występuje tu zjawisko kryptodepresji. Oznacza to, że dno znajduje się poniżej średniego poziomu morza, a tafla ponad. Mieszkańcy i turyści w okresie letnim korzystają z miejskiej plaży, a to co przyciąga do Morynia to zwierzęta z dawnych wieków. Blisko jeziora znajduje się Aleja Gwiazd Plejstocenu. Znajdziemy tu prehistoryczne pomniki zwierząt i będziemy mogli zrobić sobie selfie np. z mamutem.
Wyjątkowe ruiny zamku w Moryniu
Wyjątkowe są również ruiny zamku. Położone są na półwyspie Zamczysko, zwracają uwagę przede wszystkim ciekawym kształtem. Owalny gród pozwala przenieść się do dawnych czasów, do wieku XIV, kiedy zamek miał swoje czasy świetności. Jednak jego funkcjonalność obejmowała bardzo niewielki okres, został zniszczony w tym samym wieku, w którym został zbudowany, czyli w XIV. Dziś jednak możemy zobaczyć ceglano-kamienne fragmenty jego murów.
Moryń to miejscowość, która jest świetna dla osób szukających wypoczynku poza granicami dużego miasta, ale chcących jednocześnie uniknąć tłumów w popularnych miastach. Znajdziemy tu nie tylko piękne jezioro, ciekawe rzeźby, ruiny zamku czy wspaniałe mury obronne, ale również pomnik "Wielkiego Raka" przy ratuszu czy spokojną promenadę spacerową przy Morzycku. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, równie wspaniałe dla podróżników szukających wyjątkowych miast.
