Zawiłe początki budowy wieży w Berlinie
Po końcu II Wojny Światowej Berlin został podzielony na dwie części pomiędzy Aliantami, a Związkiem Radzieckim. Podczas Europejskiej Konferencji Radiofonii i Telewizji w Sztokholmie w 1952 NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna), będąca pod zwierzchnictwem ZSRR otrzymała jedynie dwa pasma telewizyjne.
Aby uniknąć budowy kilku mniejszych nadajników, które mogłyby powodować nakładanie się na siebie pasm, podjęto decyzję o budowie bardzo wysokiej wieży telewizyjnej, która swoim zasięgiem pokryłaby cały Berlin. Początkowe prace ruszyły zaraz po europejskiej konferencji, lecz liczne komplikacje związane ze znalezieniem odpowiedniego miejsca pod budowę uniemożliwiły powstanie wieży aż do lat 60.
Dopiero w 1965 roku ruszyła budowa wieży telewizyjnej w centrum miasta, zlokalizowanej na południowy zachód od stacji Alexanderplatz i na północny wschód od Marx-Engels-Forum. Początkowy koszt wieży Berliner Fernsehturm miał wynieść 33 miliony niemieckich marek, lecz ostatecznie sięgnął pochłonął zawrotne 132 miliony marek!
Wielkie otwarcie wieży i symbol wschodniego Berlina
Budowa wieży została zakończona w 1969 roku, po 53 miesiącach budowy. Otwarcie zainaugurował przewodniczący rady państwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej Walter Ulbrich wraz z żoną Lotte 3 października 1969. To oficjalna data początku kolorowej telewizji publicznej na dwóch kanałach w NRD.
W chwili ukończenia wieża była drugą najwyższą wieżą telewizyjną na świecie, zaraz po Ostankino w Moskwie. Jednocześnie Berliner Fernsehturm stał się trzecim najwyższym budynkiem na świecie, po Moskwie oraz Empire State Building w Nowym Jorku.
W 1979 roku wieża została oficjalnie uznana za zabytek, którym pozostaje aż do dzisiaj. Mimo głosów chcących rozebrania wieży w 1990 roku po zjednoczeniu Niemiec, budynek przetrwał i został gruntownie wyremontowany, aby spełniać także dzisiejsze standardy nadawcze.
Wieża telewizyjna w Berlinie dzisiaj
W 1998 roku wieża otrzymała nową końcówkę nadawczą, dzięki czemu jest wysokość wzrosła z 325 do 328 metrów wysokości. Oprócz anteny nadawczej, na szczycie wieży znajduje się bar, restauracja, a także obracający się punkt widokowy o zasięgu nawet do 60 kilometrów.
Co roku wieżę odwiedza około 1,2 miliona turystów z 90 krajów na całym świecie. Dzięki temu, wieża jest jednym z 10 najpopularniejszych zabytków w Niemczech. Do dzisiaj wieża jest najwyższym budynkiem w kraju i symbolem Berlina. W 2011 roku wieża powitała swojego 50 milionowego gościa.
Zdjęcia wieży i okolicy Alexanderplatz zobaczycie poniżej.