Najmniejsze miasta w Zachodniopomorskiem pod względem mieszkańców
Województwo zachodniopomorskie może poszczycić się wieloma ważnymi dla kraju obszarami objętymi ochroną, popularnymi nadmorskimi miejscowościami czy sąsiedztwem Niemiec i dobrym skomunikowaniem z Berlinem. Niedawny sukces wybrania najlepszej wsi pod względem finansowym rankingu Ministerstwa Finansów również przyczynia się do popularyzacji regionu. Ale czy wiedzieliście, że na liście unikalnych ciekawostek widnieje również miejscowość na prawach miasta, która posiada lekko ponad 1000 mieszkańców? Zobaczmy więc jakie są najmniejsze miasta pod względem liczby ludności:
- Nowe Warpno (powiat policki) - 1064. mieszkańców;
- Suchań (powiat stargardzki) - 1401. mieszkańców;
- Cedynia (powiat gryfiński) - 1473. mieszkańców;
- Moryń (powiat gryfiński) - 1623. mieszkańców;
- Ińsko (powiat stargardzki) - 1781. mieszkańców.
Najmniejsza w tym zestawieniu miejscowość - Nowe Warpno, swoją liczbą mieszkańców przypomina raczej większą wieś. Malowniczo położone miasteczko przy Zalewie Szczecińskim jest wysuniętym cyplem, z którego po drugiej stronie zbiornika wodnego widać niemieckie miasto Altwarp. Nowe Warpno to zdecydowanie dobry kierunek na weekendowy odpoczynek, szczególnie że w mieście jest dobrze rozwinięta branża usługowo-gastronomiczna i nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu.
Najmniejsze miasta w Zachodniopomorskiem pod względem powierzchni
Liczba mieszkańców nie idzie natomiast w parze z powierzchnią, jaką zajmuje dane miasto. Jedynym wyjątkiem jest tu miejscowość, która historycznie jest niezwykle ważna dla Polski, bowiem odbyła się tu ważna bitwa pomiędzy Księstwem Polski a Marchią Łużycką. Mowa oczywiście o Cedynii, która znalazła się na trzecim miejscu rankingu pod względem najmniejszej liczby mieszkańców. A jak prezentuje się pierwsza piątką najmniejszej powierzchni?
- Trzcińsko-Zdrój (powiat gryfiński) - 2,3 km2
- Dobra (powiat łobeski) - 2,4 km2
- Mirosławiec (powiat wałecki) - 2,4 km2
- Cedynia (powiat gryfiński) - 2,6 km2
- Stepnica (powiat goleniowski) - 3,4 km2
Poza ciekawostką jaką jest obecność w tym rankingu, miasta te posiadają szereg charakterystycznych budynków lub miejsc, przy których warto się zatrzymać będąc w okolicy. Dla przykładu niedaleko Mirosławca znajduje się słynna wojskowa baza lotnicza z czynnym lotniskiem, a w najmniejszej miejscowości, Trzcińsku-Zdroju, zobaczymy piękne miejskie obwarowania z ubiegłych wieków. Miasta te więc są nie tylko topograficznymi i demograficznymi ciekawostkami, ale każde z nich kryje w sobie sekret, który zdecydowanie warto zobaczyć.