Kamień Pomorski - jedna z pierwszych stolic Pomorza Zachodniego
Kamień Pomorski położony jest nad majestatycznym Zalewem Kamieńskim. Miejscowość leży niedaleko Morza Bałtyckiego, Wolińskiego Parku Narodowego czy bardzo popularnego kurortu, Międzyzdrojów. To bardzo ważne miejsce pod kątem historii regionu, a jego znaczenie polityczne, religijne czy gospodarcze było przez wiele stuleci ogromne.
Z początku był osadą plemienia Wolinian, która to od IX do XI wieku stanowiła ośrodek rybactwa i portowych wypraw. Sam gród powstał prawdopodobnie w X wieku, a obszar został włączony do państwa polskiego przez Mieszka I. Miało to miejsce rok po Chrzcie Polski, w 967 r. W jakich okolicznościach miasto zostało stolicą Pomorza Zachodniego?
Wszystko miało miejsce, gdy do Kamienia przybył biskup Otto z Bambergu. W 1124 roku jego wyprawa obejmowała pierwszą misję chrystianizacji Pomorza. Wtedy właśnie miasto stało się ważnym ośrodkiem religijnym, Otto położył podwaliny pod kościół w Kamieniu. W 1175 roku lub 1176 przeniesiono tu również siedzibę biskupstwa pomorskiego z Wolina. Mniej więcej w tym okresie miasto było rezydencją książąt pomorskich, a z tego względu uznaje się Kamień Pomorski za pierwszą nieformalną stolicę Pomorza Zachodniego.
Kamień Pomorski - niezwykła nazwa i wyjątkowe zabytki
Pochodzenia nazwy Kamienia Pomorskiego upatruje się z głazem narzutowym, który leży w korycie rzeki Dziwny. Służył on jako oznacznik w żegludze i łączony jest z powstaniem nazwy miasta. Pierwsze wzmianki łączą się z wcześniej wspominanym spisanym żywocie biskupa Ottona z Bambergu.
Miasto posiada zabytki, które ze względu na wartość historyczną zdecydowanie warto odwiedzić. Przede wszystkim jest to Konkatedra św. Jana Chrzciciela, której początki datowane są na lata przeniesienia siedziby biskupów pomorskich. Szczególną uwagę zwracają XVII-wieczne barokowe organy. Oprócz sakralnego obiektu warto zobaczyć miejską mariną, czy przespacerować się Bulwarami nad Zalewem Kamieńskim. Miasto jest również ośrodkiem różnych sportów wodnych. Stanowi także ważny punkt uzdrowiskowy ze względu na źródła solankowe i pokłady borowiny.
Dla miłośników historii regionu to obowiązkowy punkt do odwiedzenia.
