Świątynia prawosławna w Szczecinie - historia
Pierwszą parafię prawosławną w Szczecinie erygowano już w 1946 roku. Wspólnota liczyła sobie około 700 wyznawców, ale przez praktycznie cały okres trwania PRL-u nie mogła znaleźć dla siebie autonomicznego miejsca kultu. Musiało upłynąć ponad 50 lat, aby w 2003 roku parafia św. Mikołaja uzyskała od miasta działkę przy zbiegu ulic Zygmunta Starego i Teofila Starzyńskiego. Budowa została w znacznej części ufundowana przez parafian oraz wiernych z zagranicy i została ukończona w 2011 roku. W tym samym roku cerkiew została konsekrowana przez metropolitę Sawę.
Jak wygląda cerkiew w Szczecinie?
Szczecińska cerkiew o 26 m długości, 16 m szerokości i ok. 25 m wysokości może pomieścić ok. 500 osób. W jej wnętrzu znajdują się m.in. dębowy ikonostas z pracowni rzeźbiarskiej Paksbor z Białorusi oraz polichromia wg. projektu Jarosława Wiszenko. W centrum kopuły, na wysokości 23 metrów, znajduje się ikona Chrystusa Panującego. W wieży cerkwi znajduje się sześć dzwonów, z których najcięższy waży 700 kg!
Oczywiście z zewnątrz największe wrażenie robi złota kopuła, którą widać już z okolic placu Rodła. Zdjęcia cerkwi zobaczycie w naszej galerii!
Polecany artykuł: