Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii - profilaktyka, edukacja i dostęp do specjalistów
Dotychczas ZIP działał przy ulicy Królowej Korony Polskiej w Szczecinie, jednak jak się okazuje potrzeby nie maleją, stąd inicjatywa poszerzenia działalności i nowego miejsca.
- Dzieci przychodzą ze skierowaniem i na każdym jest napisane, że to pilna potrzeba. Na tę "pilność" niestety często muszą czekać po 2/3 lata. Każdy terapeuta do tego typu pracy potrzebuje mieć swoje miejsce i to na Królowej Korony Polskiej nie było już wystarczające. Tutaj będziemy mieć większą przestrzeń na pracę i terapię grupową. Może też na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach oddziału dziennego dla dzieci i młodzieży. Powiększamy miejsce do tej pracy i to być może pozwoli na skrócenie też tego czasu oczekiwania, że być może z 3 lat, to oczekiwanie skróci się do półtora roku. Niestety takie mamy realia, ale będziemy robić wszystko, aby zapobiegać kolejnym próbom samobójczym i poprawiać dobrostan tych młodych ludzi - mówi dr Ryszard Kamiński, założyciel szczecińskiego ZIPu i dodaje, że na miejscu będzie pracowało wielu specjalistów z różnych dziedzin.
- Psycholodzy, psychiatrzy dziecięcy, psychiatrzy dla osób dorosłych, psychologów klinicznych, będą też pedagodzy i seksuolodzy. Łącznie będziemy mieli 55 gabinetów - mówi dr Kamiński.
Na miejscu przewidziana została powierzchnia przeznaczona do psychoedukacji młodzieży i dorosłych w ramach współpracy z Polską Fundacją Przeciwdziałania Uzależnieniom, która w tej przestrzeni będzie realizowała projekt Abecadła Inteligencji Emocjonalnej, edukując rodziców i młodzież dla poprawy zdrowia psychicznego.
- Cały czas działamy, aby szerzyć psychoedukację nie tylko, aby wesprzeć dziecko, ale także rodziców. Takie dalekosiężne plany to na pewno, aby przedmiot psychoedukacji pojawił się w szkole już od 1 klasy podstawówki, aż po koniec liceum. Wiemy, że to są lata pracy, ale jesteśmy na dobrej drodze, aby w zakresie zdrowia psychicznego coś się zmieniło i aby nasze dzieci się częściej uśmiechały i lepiej rozumiały siebie. Tutaj na miejscu będzie taka przestrzeń do psychoedukacji - mówi Agnieszka Zalewska, prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Polecany artykuł:
Placówka pierwszych pacjentów, na jednym z pięter chce przyjąć już w kwietniu. Cały obiekt ma być w pełni gotowy w czerwcu i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.