Szczecin Port Centralny ze straszącymi budynkami
Stacja Szczecin Port Centralny jest punktem postojowym dla pociągów regionalnych, ale i oczywiście towarowych. Wiele pociągów dalekobieżnych również przez nią przejeżdża. To efekt tzw. szczecińskiej pętelki. Pociągi jadące, np. ze Świnoujścia do Poznania, nie muszą zmieniać lokomotywy w Szczecinie. Wjeżdżają od strony właśnie Portu Centralnego, a wyjeżdżają przez Pomorzany.
Przy stacji Szczecin Port Centralny stoi kilka budynków, które lata świetności mają już za sobą. Wybite szyby, schodzący tynk. Brak ludzi w środku. Jeden z Czytelników postanowił podesłać nam swoje zdjęcia z tego nietypowego urbexa. Jak zaznacza, jest świadomy, że to teren prywatny, ale nie spotkał tam "żywej duszy". Budynki po prostu stoją puste.
Postanowiliśmy zapytać PKP S.A. o historię tych budynków.
Wieża ciśnień znajdująca się przy stacji PKP Szczecin Port Centralny (zdjęcie w galerii) miała powstać na początku XX wieku. Jej głównym celem było zaopatrywanie w wodę parowozy przy pociągach towarowych.
Drugi budynek (znajduje się na zdjęciu głównym) funkcjonował jako tzw. dworzec towarowy, czyli biuro stacji towarowej. Zajmowano się tam m.in. ekspedycją towarów, ale i pracowała dam administracja stacji. Budynek Prawdopodobnie powstał około 1919 roku
- Nieruchomość ta była wystawiana w przetargach, natomiast nie było zainteresowanych jej kupnem - przekazało PKP S.A.
Zobacz w galerii zdjęć, jak wyglądają budynki straszące przy stacji Szczecin Port Centralny
Polecany artykuł: