ZDiTM zapłaci mniej za prąd w 2023 roku
To wszystko dzięki działaniom w ramach programu Energia Miasta Szczecin. Zakłada on uzyskanie niezależności energetycznej przez miasto poprzez zwiększenie wykorzystania własnych źródeł energii. Zapewni to miastu niezależność od czynników zewnętrznych.
Pierwsze problemy pojawiły się latem. Jedyna firma, która zgłosiła się do zapewnienia energii elektrycznej, zaoferowała kwotę o 25 milionów złotych wyższą niż w 2022 roku. Postępowanie dotyczyło świadczenia usługo polegającej na sprzedaży energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji na potrzeby ZDiTM. Chodzi o 820 punktów:
- zasilanie oświetlenia ulicznego oraz przejść dla pieszych - około 36 000 lamp,
- zasilanie sygnalizacji ulicznej - 141 skrzyżowań z sygnalizacją,
- zasilanie infrastruktury przystanków (tablice SIP, biletomaty i budynki),
- zasilanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych - 2 stacje,
- zasilanie oświetlenia nawigacyjnego na mostach,
- zasilanie Systemów Zarządzania Ruchem.
Trudna sytuacja w ZDiTM. Innowacyjne podejście Szczecina. Tańszy prąd dzięki śmieciom
Postępowanie podzielono na dwie części. Transport powysyłał oferty do ENEA Operator o złożenie oferty z tzw. wolnej ręki. Do przetargu z końca października na sprzedaż energii elektrycznej nie zgłosił się nikt.
Na pomoc przyszło miasto i lampy zaświecą dzięki Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów. Produkuje on energie właśnie z odpadów. W maju 2022 uzyskał on zgodę na obrót energią elektryczną. Dzięki temu zawarto umowę z ZDiTM Zacznie ona obowiązywać od przyszłego roku.
Jak przyznał Piotr Krzystek w rozmowie u "Winiego", to innowacyjne podejście na skalę europejską. Dzięki temu w porównaniu do wielu miast, w przyszłości będzie o wiele prościej z uzyskaniem energii elektrycznej.
Polecany artykuł: