Świnoujście

i

Autor: fot. MikeMareen/Canva

Region

Ta inwestycja była ważna dla rządu PiS. Teraz to miejsce wymiera i pojawiły się protesty

2024-08-16 10:32

Rozbudowa portu w Świnoujściu ma stanowić ogromną inwestycję dla regionu i Polski. Założeniem jest przyjmowanie frachtowców z całego świata i wsparcie tym samym gospodarki kraju. Mieszkańcy zauważają jednak poważne problemy.

Rozbudowa portu w Świnoujściu

Świnoujście jest ważnym miastem granicznym i portem komunikacyjnym. Teraz chce być również ośrodkiem światowego handlu i transportu morskiego. To doskonałe miejsce do przyjmowania statków z całego świata, które będą stanowić wzmocnienie do gospodarki Polski. Pojawiły się jednak spore problemy z planami rozbudowy portu. Część z nich to protesty podmiotów zagranicznych, niektóre zgłaszają także mieszkańcy Świnoujścia. O co dokładnie chodzi?

Jakiś czas temu swoje niezadowolenie zgłaszały Niemcy, obawy płynęły również ze strony portów w Gdańsku i Gdyni. Chodzi o przejmowanie części statków, które domyślnie płyną do tych właśnie miejsc. Resort infrastruktury zapewniał, że Świnoujście nie będzie konkurencją dla tych portów, a jedynie uzupełnieniem. Zasilanie regionu z gospodarki morskiej stanowić ma również priorytet ze względu na idealną lokalizację. Uwagę zwraca port w Hamburgu, który jest jednym z największych portów przerzutowych w Europie. Świnoujście może aspirować do takiego grona.

Świnoujście: Hipnotyzujący Bałtyk w zimowej odsłonie

Na rozbudowę skarżą się mieszkańcy

Problemem nie są tylko protesty ze strony innych portów. Również mieszkańcy nie są zadowoleni z obrotu spraw, jakim jest rozbudowa. Głównymi zarzutami są hałas czy wszechobecny brud wynikający z unoszącego się pyłu i kurzu. Zanieczyszczenia to nieodłączny element wszelkich prac budowlanych, ale w tym wypadku zdają się być nasilone ze względu na złożoność inwestycji. Mieszkańcy Świnoujścia uskarżają się ponadto na sporą część plaży, która na czas rozbudowy została zamknięta. Może to stanowić nie tylko utrudnienie dla życia w mieście, ale i dla turystyki. Kto bowiem chciałby przyjeżdżać do miasta na wypoczynek wiedząc, że za rogiem odbywają się ogromne prace budowlane? Władze uspokajają i potwierdzają, że nie zamierzają zatrzymać prac budowlanych. Planowane otwarcie portu przypada na rok 2028. Do tego czasu mieszkańcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość i pokłady empatii, a w zamian otrzymają w przyszłości ogromny port, do którego zawitają frachtowce z całego świata.

Quiz. Wakacje nad morzem, czyli Bałtyk z przymrużeniem oka. Rozwiąż test i sprawdź, czy plażowanie nie ma przed tobą tajemnic
Pytanie 1 z 10
Przenośna składana ścianka służąca do budowy grodu na piaskach, niezbędna na plaży to: