Pulmonolodzy

i

Autor: Szpital Wojewódzki w Szczecinie

Szpital w Zdunowie leczy pacjentów chorych na samoistne włóknienie płuc. To jedyny taki oddział w województwie

2023-03-09 15:37

Samoistne włóknienie płuc (IPF) to rzadka i nieuleczalna choroba, na którą zapada zaledwie ułamek procenta społeczeństwa. Niestety nieleczone IPF prowadzi do szybkiej i bolesnej śmierci. Z pomocą przyszli pulmonolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie, którzy prowadzą leczenie w ramach programu lekowego.

Samoistne włóknienie płuc - co to? 

Samoistne włóknienie płuc, czyli inaczej IPF, to nieuleczalna i bardzo rzadka choroba. Przyjmuje się, że na 100 000 osób zapada na nią średnio jedynie 15 chorych. W Polsce może żyć z nią nawet 10 000 osób:

- Choroba przebiega podstępnie. Obok duszności, kaszlu i postępującego zmęczenia, a więc objawów charakterystycznych dla wielu schorzeń, nie daje szczególnych, typowych dla tej jednostki symptomów. Z tego powodu diagnostyka pacjentów zwykle trwa dość długo, a znaczna część chorych nigdy nie poznaje prawidłowego rozpoznania - tłumaczy SPWSZ w Szczecinie

Szczególnie zagrożeni IPF są osoby palące znaczne ilości papierosów lub przebywający w zanieczyszczonych, zapylonych miejscach. Niestety często nie doczekują diagnozy. 

Leczenie IPF w szpitalu w Zdunowie 

Pulmonolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowi, jako jedyni w województwie zachodniopomorskim, starają się leczyć osoby zmagające się z IPF:

W naszym szpitalu mamy pod opieką około 50 chorych. Należy wiedzieć, że objawy pacjentów cierpiących na IPF nie ustępują. To nie jest tak, że pacjent przyjmie jakiś lek, jakiś antybiotyk i będzie lepiej. U chorych objawy występują stale, mają tendencję do pogłębiania się. Taka osoba nawet na zwykłym zdjęciu rentgenowskim może mieć widoczne zmiany, które powinny zasugerować lekarzowi rodzinnemu skierowanie go do poradni chorób płuc, gdzie zostanie wykonana tomografia - tłumaczy dr Małgorzata Noceń-Piskorowska, pulmonolog z oddziału gruźlicy i chorób płuc SPWSZ

Chorzy na IPF, którzy nie są poddawani leczeniu, żyją około jedynie 3-5 lat od rozpoznania choroby. Dzięki staraniom pulmonologów ze Zdunowa, pacjenci mają szansę na o wiele dłuższe życie. Przede wszystkim leczenie pomaga jednak na normalne życie, bez duszności i bólu:

- Leki przyjmowane przez pacjentów wpływają na spowolnienie postępu choroby i łagodzą lub nawet zapobiegają zaostrzeniom, które w wielu przypadkach mogą prowadzić do zgonu - dodaje dr Noceń-Piskorowska

Leczenie w szpitalu w Zdunowie odbywa się w ramach programu lekowego B.87 „Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc”.