Stary SDS to był kawałek historii
Stary Szczeciński Dom Sportu powstał w latach 60. funduszu Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizatora Sportowego na terenie Szczecina. W 1970 roku ogłoszono go jako Mister Budownictwa XXV Lecia Szczecina. Cały kompleks znajdował się i dalej będzie mieścił w centrum miasta w kwadracie ulic: Wąska, Unisławy, Felczaka i Niedziałkowskiego.
SDS przez wiele lat stanowił bazę treningową dla następujących sekcji:
- pływackiej,
- siatkarskiej,
- bokserskiej,
- koszykarskiej.
W weekend odbywały się tam zawody sportowe, turnieje tańca czy miejskie imprezy.
2 listopada 2021 roku zawaliła się część widowni SDS. Zawaliła się cała ściana - przechodnie widzieli otwarty budynek. Przyczyną okazały się błędy popełnione wiele lat wcześniej.
- Ekspertyza wykazała, że przyczyną zawalenia fragmentu ściany w starej części SDS była wadliwie wykonana przebudowa przeszklonej fasady budynku. Miało to miejsce w połowie lat 80. - przekazał w 2022 roku Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.
W tym samym roku podjęto decyzję o jego gruntownym przebudowaniu.
Polecany artykuł:
Nowy SDS rośnie w oczach
Stary SDS został rozebrany. W jego miejsce powstanie nowoczesny budynek.
- Etap rozbiórek potrwa kilka tygodni. Istotną częścią prac rozbiórkowo-demontażowych będzie zabezpieczenie przeznaczonych do zachowania starych elementów budynku - przekazywał w 2023 roku rzecznik Szczecińskich Inwestycji Miejskich, Piotr Zieliński.
W to miejsce powstanie:
- większy basen,
- hala sportowa,
- dwie sale bokserskie.
Obiekt ma posiadać nowoczesną technologię użytkowania. Dzięki technologii basenowej SDS odzyska 75% wód popłucznych. Szczeciński Dom Sportu ma posiadać instalację fotowoltaiczną.
- Pojedynczy dźwigar składa się z trzech elementów, które są scalane obok hali, a następnie montowane w całości na obiekcie za pomocą istniejącego dźwigu wieżowego. Konstrukcja stalowa hali wykonana będzie aż z siedmiu dźwigarów kratowych stalowych o rozpiętości prawie 42 m i wysokości kratownicy do 3,2 m. W konstrukcji dachu będą zamocowane dwa pomosty serwisowe. Sam dach pokryty będzie blachą trapezową wraz z izolacją termiczną i membraną. Dodatkowo na dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne, a pod nim panele akustyczne. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie - przekazał Piotr Zieliński z SIM.
Szczeciński Dom Sportowy powinien być gotowy w maju 2026 roku.
Generalnym Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt prac to blisko 109 mln zł brutto. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.