Testy syren alarmowych w Szczecinie
Próbne odtworzenie syren alarmowych odbędzie się w środę i czwartek (4 i 5 września). Nowe urządzenia weszły w skład akustycznego systemu alarmowania mieszkańców. Sygnały słyszalne będą w wielu dzielnicach miasta, w tym:
- Śródmieście;
- Podjuchy;
- Niebuszewo;
- Słoneczne;
- Gumieńce;
- Zdroje;
- Centrum;
- Pogodno.
Co usłyszą mieszkańcy tych regionów? Miasto Szczecin podało, że w godzinach popołudniowych rozlegnie się kilka dźwięków, które wykorzystywane są w naturalnych sytuacjach alarmowych. Warto więc wiedzieć na co być przygotowanym. Polski system alarmowanie przewiduje odtwarzanie sygnałów w różnych odstępach czasowych, z modulacją oraz odmienną trwałością. Wykorzystywane są do ostrzegania przed wypadkami i pożarami, ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, a w sytuacjach nadzwyczajnie kryzysowych są systemem alarmowania podczas nadciągającego zagrożenia zbrojnego. Takie systemy są na co dzień wykorzystywane np. na Ukrainie, gdzie codzienność wielu mieszkańców to ukrywanie się w bunkrach przed rakietami i pociskami.
Syreny zabrzmią po południu
Miasto Szczecin podało również czas, w którym rozlegnie się dźwięk syren. W godzinach popołudniowych na terenie niemal całego miasta system uruchomi się w kilku następujących po sobie fazach:
- sygnał testowy 5 sekundowy;
- sygnał 1 minutowy ciągły;
- sygnał 3 minutowy modulowany;
- sygnał 3 minutowy ciągły.
Na początku odbędą się pojedyncze testy systemu. Po nich nastąpi odtworzenie ciągłego dźwięku całego systemu akustycznego na terenie miasta. Poszczególne testy zostaną zapowiedziane komunikatem głosowym, uprzedzającym przed syrenami. Miasto informuje ponadto, że nie powinno się podejmować żadnych specjalnych działań podczas sprawdzania dźwięku.
Testy syren alarmowych są ważne dla samego systemu działania miasta. Najczęściej można usłyszeć 3 kilkusekundowe sygnały, które oznaczają przygotowanie do warunków bojowych. Nie jest to jednak związane z zagrożeniem militarnym, a jedynie informacją, że w regionie wydarzyło się coś niebezpiecznego, co wymaga reakcji służb. To również sygnał dla straży pożarnej o podjęciu stosownych działań.