Szczecin: Podwyższony poziom siarki w powietrzu
18 stycznia bieżącego roku inspektorzy WIOŚ otrzymali zgłoszenie dotyczącego wysokiego stężenia dwutlenku siarki w powietrzu. Przez chwilę pojawiło się ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego. W chwili otrzymania zgłoszenia, WIOŚ natychmiastowo podjął działania mające na celu zbadanie sytuacji:
- Po otrzymaniu zgłoszenia Inspektorzy WIOŚ w Szczecinie skontaktowali się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie (WCZK) oraz Wojewódzkim Stanowiskiem Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie (WSKR) w celu uzyskania danych o podejmowanych akcjach mogących mieć związek z uwolnieniem SO2 do powietrza. Służby tego dnia nie odnotowały w tym zakresie żadnego zgłoszenia - podaje biuro prasowe WIOŚ w Szczecinie
WIOŚ równocześnie przeprowadził kontrolę w następujących zakładach, które mogły wpłynąć na wysoki poziom siarki w powietrzu:
- Elektrownia Szczecin ul. Gdańska,
- PGE EC o. Szczecin ul. Szczawiowa
- PGE Dolna Odra w Nowym Czarnowie
- SEC Szczecin ul. Dąbska
- ZUO Szczecin ul. Logistyczna
- Zakłady FOSFAN SA w Szczecinie
Analizy WIOŚ nie wykazały jednak żadnych nieprawidłowości w próbkach pobranych z zakładów. Aktualnie trwają dalsze działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji. Na szczęście poziom siarki znów zaczął maleć:
- Od godziny 20.00 stężenia SO2 zaczęły maleć. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ 18.01.2023 r. o godzinie 22.00 potwierdził ustanie ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego - zapewnia WIOŚ
Polecany artykuł: