Tym samym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i wiceprezydent Szczecina Łukasz Kadłubowski podpisali umowy na dofinansowanie osiedlowych inicjatyw. W tym roku sejmik zatwierdził wyższy budżet programu, który wyniósł pół miliona złotych. Do konkursu wpłynęły 42 zgłoszenia i wszystkie zostały przyjęte.
Bardzo chcemy, żeby Szczecin był nie tylko nowoczesną metropolią w wymiarze infrastrukturalnym, ale również chcemy, żeby było to miasto pełne życia. I dzięki temu, że mamy tak fantastycznych aktywistów miejskich, że mamy prężne rady osiedli, możemy dokonać podpisania umów na realizację bardzo różnych aktywności - mówi Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Zrealizowane zostaną, takie projekty jak:
Więcej zieleni na Starym Mieście
Stare Miasto chce zazielenić kolejne odcinki uliczek dolnego tarasu Starego Miasta. Środki z grantu w wysokości 15 tys. zł wykorzysta na zakup donic wraz nasadzeniami. To kontumacja wcześniejszych działań rady.
Dzień Dziecka na Turzynie
„Dzień Dziecka na ulicy dzielnicy” to pomysł rady osiedla Turzyn na integrację lokalnej społeczności poprzez wspólną zabawę i prezentację talentów najmłodszych mieszkańców. W programie występy dzieci z pobliskiej szkoły muzycznej, prezentacje artystyczne czy pchli targ. Uatrakcyjnieniem programu będą pokazy policyjnych wozów, które stanowią element edukacyjny i podnoszą świadomość w zakresie bezpieczeństwa publicznego.
Piknik lotniczy w Dąbiu
Na integrację stawia także rada osiedla Dąbie, która ponownie zorganizuje festyn dla mieszkańców podczas wydarzenia FLY DAY, czyli dnia otwartego w Aeroklubie Szczecińskim. Impreza odbywa się już od wielu lat we wrześniu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, którzy przyjeżdżają na teren dąbskiego lotniska również z innych osiedli. Termin wydarzenia zaplanowano 6 września 2025 r.
Wakacje z radami
Z kolei wakacyjny weekend na Żelechowej to propozycja dla aktywnych mieszkańców, którzy będą mogli wziąć udział w grze terenowej, spacerze dendrologicznym, ekopikniku czy obejrzeć film w kinie pod chmurką. Festynem wakacje powitać chce także Nowe Miasto. Jest to cykliczna impreza organizowana przez radę od lat przeznaczona dla dzieci wraz z rodzicami z osiedla. Na integrację stawia też rada osiedla Niebuszewo, która we współpracy z SP nr 35 oraz Radą Osiedla Książąt Pomorskich Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny DOM zorganizuje festyn Pożegnanie lata. Podobny pomysł ma na integrację także osiedla Warszewo oraz Załom-Kasztanowe.
Piknik na Wodnej
Z kolei rada osiedla Skolwin zorganizuje piknik sąsiedzki na terenie rekreacyjnym przy ul. Wodnej. W trakcie pikniku zostanie zorganizowana wycieczka śladami cegielni Hofmana i Quistropa oraz wycieczka kajakowa. Dzieci wezmą udział w konkursach i warsztatach marynistycznych.
Dzieje się na Skwerze Misia Wojtka
Rada osiedla Krzekowo – Bezrzecze zorganizuje pod koniec lata festyn na Skwerze Misia Wojtka. Będzie to też dobra okazja dla dzieci i młodzieży do powitania roku szkolnego 2025 /2026. W programie gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy rysunkowe z nagrodami czy strefa zabaw.
Bukowo na sportowo
Na warsztaty i zajęcia ruchowo-rehabilitacyjne dla wszystkich stawia rada osiedla Bukowo, które chce zorganizować serie warsztatów, a także rajd Nordic walking.
Nie bierz, nie pij, nie pal – życie masz tylko jedno
Rada osiedla Centrum Stawia na profilaktykę i zorganizuje przed wakacjami festyn „Nie bierz, nie pij, nie pal – życie masz tylko jedno”. W spotkaniu, które odbędzie się 13 czerwca na placu zabaw przy Teatrze Pleciuga wezmą udział psychologowie, policjanci i nauczyciele.