Morze Bałtyckie - popularny kierunek wakacyjny Polaków
Linia brzegowa polskiego wybrzeża Bałtyku to łącznie 770 kilometrów, wliczając w to wody Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. Bez tych akwenów wynosi ona 524 kilometry. Na tej długości położonych jest wiele miejscowości stanowiących nadmorskie kurorty, miejsca wypoczynku i zabawy, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jest w czym wybierać, szczególnie że wiele z miast i wsi posiada charakterystyczne zabytki i miejsca, które warto zobaczyć. Dla przykładu w Międzyzdrojach jest to słynna Aleja Gwiazd, a w Trzęsaczu zjawiskowe ruiny kościoła, które przez lata były niszczone przez Morze Bałtyckie.
Dzisiaj Bałtyk to również miejsce, które pełne jest rozmaitych szlaków pieszych i rowerowych. Oprócz spacerów miejskimi deptakami i promenadami, można wkroczyć na przyrodnicze ścieżki krajoznawcze, przejść się szczytem klifu czy wskoczyć na rower i wyruszyć w długa podróż brzegiem samego Morza Bałtyckiego. To niesamowita przygoda w połączeniu z aktywnym odpoczynkiem.
Polski Bałtyk - dopasuj województwo do nadmorskiej miejscowości
Samo wybrzeże Morza Bałtyckiego w Polsce również obfituje w wiele ciekawostek. Czy wiedzieliście, że Bałtyk regularnie "zjada" brzeg? Abrazja to podmywanie klifów przez morską wodę, zjawisko to występuje w niektórych miejscach linii brzegowej. W Jastrzębiej Górze ubytek może wynosić nawet metr rocznie. Z kolei na Mierzei Helskiej, Bałtyk regularnie nanosi piasek.
Jeśli komuś zdarzyło się wziąć do ust wodę z Bałtyku pewnie przekonał się, że jest słona, jak to w morzu. Natomiast samo Morze Bałtyckie jest praktycznie słodkie. Poziom zasolenia jego wód to średnio ok. 7‰, natomiast średnie zasolenie oceanów wynosi 35‰.
Ciekawostki te choć rozbudzają wyobraźnię i poszerzają wiedzę nie są tematem naszego quizu. Są nim miejscowości nadmorskie. Czy umiesz dopasować każdą z nich do województwa zachodniopomorskiego lub pomorskiego?
