psycho

i

Autor: Materiały prasowe

Psychoterapia poznawczo-behawioralna: czym charakteryzuje się ten kierunek studiów? Sprawdź ofertę na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University

2024-07-09 14:31 Materiał sponsorowany

Psychoterapia to szeroka dziedzina, wśród której można wyróżnić wiele nurtów i podejść do terapii. Jednym z nich jest psychoterapia poznawczo-behawioralna - określana jako CBT (Cognitive-Behavioral Therapy). Czym dokładnie charakteryzuje się ten nurt? Jak wyglądają studia skupione na tym podejściu? Sprawdźcie.

Co to jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (często określana jako „CBT”, od skrótu od angielskiej nazwy – Cognitive-Behavioral Therapy) jest formą terapii psychologicznej skoncentrowaną na związkach między myślami, uczuciami i zachowaniami pacjenta. Takie podejście znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnych zaburzeń i chorób, m.in. depresji, lęków, zaburzeń odżywiania, fobii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), stresu pourazowego (PTSD) i wielu innych. Podstawą CBT jest założenie, że myśli pacjenta wpływają na jego emocje i zachowanie – co za tym idzie zmiana myśli może prowadzić do zmiany emocji i zachowania.

Warto zaznaczyć, że według licznych badań psychoterapia poznawczo-behawioralna jest empirycznie udokumentowana jako skuteczna w leczeniu zaburzeń o różnej charakterystyce. Zazwyczaj terapia prowadzona w tym nurcie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, skupiając się głównie na bieżących problemach pacjenta. Ważną kwestią jest określona struktura sesji z wyraźnymi celami dla każdej z nich, jak również współpraca pacjenta z psychoterapeutą. Często można spotkać się także z uwzględnieniem w terapii ćwiczeń domowych, które pozwalają pacjentowi pracować nad nowymi umiejętnościami i technikami poza sesjami.

Dlaczego psychoterapia poznawczo-behawioralna jest istotna w kontekście studiów?

Rozpoczęcie studiów na kierunku psychoterapia może być niemałym wyzwaniem. Jest to dość delikatna dziedzina, która dodatkowo stale się rozwija i oferuje wiele różnych opcji zarówno dla pacjentów, jak i samych terapeutów. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi mierzą się kandydaci i studenci, jest wybór właściwej specjalności lub nurtu. Choć nie zawsze trzeba podejmować decyzję od razu przy rekrutacji, warto zastanowić się nad tą kwestią stosunkowo wcześnie.

Wśród najpopularniejszych nurtów można wymienić podejście psychoanalityczne (oparte na zrozumieniu przeżyć pacjenta), psychodynamiczne (zakładające, że zachowanie człowieka jest dyktowane przez wewnętrzne mechanizmy i ukryte potrzeby) i właśnie poznawczo-behawioralne. Wybór pod tym względem można w pewnym stopniu dostosować do własnych predyspozycji i preferencji, ale warto zwrócić uwagę także na ogólne potrzeby pacjentów i rynku pracy.

Z uwagi na fakt, że CBT to rodzaj terapii stosowany przy najczęstszych problemach psychicznych – m.in. depresji i fobiach – studenci skupiający się na tym obszarze mogą liczyć na zdobycie wartościowej wiedzy, która realnie przekłada się na szanse rozwoju kariery. To sprawia, że jest to polecana opcja dla wielu osób zainteresowanych psychoterapią.

Jakie zagadnienia obejmują studia psychoterapeutyczne?

Podobnie jak w przypadku innych nurtów psychoterapii, pełne zrozumienie podejścia CBT wymaga zdobycia dość rozległej wiedzy na temat terapii i psychologii. Z tego względu program studiów powinien uwzględniać wiele kwestii pozwalających studentom uzyskać wszystkie niezbędne informacje na ten temat. Zazwyczaj studia obejmują zagadnienia takie jak:

  • techniki terapeutyczne,
  • relacje terapeutyczne,
  • ćwiczenia przygotowujące do faktycznego prowadzenia terapii,
  • naukę o zaburzeniach nastroju, zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach osobowości i innych dolegliwościach,
  • superwizja pacjentów w celu zapewniania pomocy psychoterapeucie podczas terapii.

Najlepsze uczelnie oferują ponadto dedykowaną część programu na rozwój osobisty, na który może składać się np. udział w szkoleniach i warsztatach. Do tego niezbędne jest odbycie stażu klinicznego w określonym wymiarze godzin – w przeciwnym wypadku nie można uzyskać prawa do wykonywania zawodu.

Uprawnienia psychoterapeuty – zmiany w 2024 roku

Przygotowując się do studiów psychoterapeutycznych, warto zwrócić uwagę na niedawne zmiany w prawie. Wprowadzono przede wszystkim definicję psychoterapii, której towarzyszą odświeżone wymagania dla osób wykonujących ten zawód. Jedną z najważniejszych kwestii jest przejście egzaminu organizowanego przez certyfikowaną jednostkę. Przed zapisem na studia warto sprawdzić stronę uczelni i zweryfikować, czy jej oferta jest zgodna z wytycznymi dla zawodu psychoterapeuty.

Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej – WSB-NLU

Gdzie szukać studiów opartych właśnie na tym nurcie terapii? Jedną z uczelni mających w tej ofercie taki kurs jest Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu. Kandydaci ze wcześniejszym wykształceniem lekarskim lub psychologicznym mogą zapisać się na specjalny, 4-letni kurs w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, z kolei osoby bez doświadczenia mogą zamiast tego wybrać zwykłe studia psychologiczne i ubiegać się o transfer ocen już na 4. semestrze. Oferta WSB-NLU jest w pełni zgodna z nowymi wytycznymi dla zawodu psychoterapeuty, a zajęcia są prowadzone przez doświadczonych praktyków, co przekłada się na wysoki standard nauczania.