W związku z tym Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie musiało zweryfikować plany świętowania tego jubileuszu. Obchody przeniesiono w plener i do sieci.
- Obchody rozkładamy na kilka miesięcy, licząc że dotrwamy działaniami sieciowymi do momentu kiedy się wreszcie spotkamy wszyscy razem. Na pewno przypomnimy filmik o tym co działo się w CDP-ie, jak jeszcze CDP nie było. Bo przecież było bardzo dużo działań. Lekcje historii, debaty czy wystawy. Nie zabraknie też podsumowania pandemicznego roku, pokażemy prezentację: "Skarby czasu zarazy" oraz pojawią się dwie nowe wystawy - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
Obchody 5-lecia działalności Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 24 stycznia. Ta data została wybrana nie bez powodu. W 1971 roku Edward Gierek przyjechał do Szczecina, żeby rozmawiać z protestującymi stoczniowcami, którzy dwa dni wcześniej całkowicie wstrzymali działalność stoczni. To pierwszy przypadek w historii, kiedy pierwszy sekretarz rozmawiał bezpośrednio z protestującymi.
Wydarzenia ze stycznia '71 były pokłosiem grudniowej masakry, która rozegrała się na ulicach Szczecina. 17 grudnia 70 roku doszło do zamieszek. Powodem były gwałtowne wzrosty cen żywności. Na ulicach Szczecina protestowało 20 tysięcy osób, a do akcji wkroczyło wojsko i milicja. W płomieniach stanęła siedziba PZPR, a z okien poleciały portrety przywódców i sprzęt biurowy.
W grudniowych krwawych wydarzeniach w Szczecinie zginęło w sumie 16 osób. Wśród nich dwie przypadkowe ofiary: 16-letnia Jadzia, która stanęła w kuchennym oknie i trafiła ją zbłąkana kula oraz jej rówieśnik - Stefan - który był w drodze do szkoły.