Plac Batorego

i

Autor: Wikipedia

Przebudowa Placu Batorego w 2023 roku. Znamy szczegóły

2022-11-09 14:03

Projekt przebudowy Placu Batorego po raz pierwszy pojawił się w 2017 roku. Od tego czasu miasto bezskutecznie szukało podwykonawcy. Dopiero opracowanie nowego projektu oraz obniżenie budżetu sprawiły, że budowa ma ruszyć już w przyszłym roku. Jak będzie wyglądał nowy Plac Batorego?

Remont Placu Batorego - niekończąca się historia? 

Pomysł na remont Placu Batorego pojawił się już w 2014 roku. Projekt stał się częścią Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W uzasadnieniu inwestycji mogliśmy przeczytać: 

- Celem zadania jest przywrócenie przestrzeni miejskiej mieszkańcom oraz stworzenie estetycznego i godnie reprezentującego się miejsca dla turystów. Dodatkowo planowane zadanie będzie dopełnieniem renowacji Starego Ratusza będącego siedzibą Urzędu Morskiego. Plac Batorego w dotychczasowym stanie wygląda na zaniedbany i mało bezpieczny 

Prace nad inwestycją miały rozpocząć się w 2017 roku. Niestety podwykonawcy oferowali zbyt wysokie oferty. Dopiero obniżenie budżetu pozwoliło na konkretne plany co do inwestycji. Następnie pojawiły się problemy natury ekologicznej. Zgodnie z dokumentem dotyczącym "standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni", projekt musiał uwzględniać przepustowe alejki, które nie blokowałyby naturalnego biegu wody. 

W końcu konkrety - budowa Placu Batorego rusza w przyszłym roku 

Według informacji uzyskanych ze strony zastępcy prezydenta Michała Przepiery, projekt przebudowy Placu Batorego został wpisany do planu budżetowego na 2023 rok. Na I kwartał przyszłego roku przewidziany jest przetarg na podwykonawcę robót. Koszt inwestycji sięga kilku milionów złotych, mimo że na jego budowę przeznaczono na razie jedynie milion złotych dofinansowania. Jakie zmiany czekają Plac Batorego?

- Zachowana i wyeksponowana zostanie rosnąca w tym miejscu zieleń. Przede wszystkim platany klonolistne oraz cisy, które zostaną otoczone ławkami i dodatkowo podświetlone. W wydzielonych przestrzeniach powstaną gry dla dzieci i młodzieży. Do budowy poszczególnych elementów, takich jak murki czy ławki, wykorzystane zostaną materiały nawiązujące do budynku Urzędu Morskiego, stojącego w pobliżu i naturalnie domykającego plac. Będą to m.in. cegła i zielona, drewniana stolarka - mówiła nam Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Co ponadto czeka Plac Batorego?

  • Zastąpienie basenu pożarowego fontanną 
  • Strefy dla dzieci "pod chmurką" 
  • Nowe alejki przyjazne środowisku 
  • Uzupełnienie zieleni, posadzenie nowych drzew m.in. cisów oraz platanów 
Sonda
Czy uważasz, że przebudowa Placu Batorego to dobra inwestycja?