Dramatyczna sytuacja rzek na południu Polski
Południe i południowy zachód Polski zmaga się od piątku (13 września) ze skutkami niżu genueńskiego. Ekstremalne opady deszczu doprowadziło do sytuacji powodziowej w województwach dolnośląskim, opolskim i małopolskim. Kolejne województwa są zagrożone ze względu na idącą z Czech i gór falę wezbraniową rzek dopływowych do Odry. Na wielką wodę przygotowują się Wrocław i Opole. Według najnowszych doniesień sytuacja ma być porównywalna z tą z 2010 roku, a nawet nieco lepsza. Najnowsze prognozy hydrologiczne są jednak poważne.
Województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie podniosły swoje alerty dla Odry, zbiorników, do których wpływa i jej dorzeczy. Fale wezbraniowe będą zmierzać do kolejnych miast w tych województwach. Poszczególne zbiorniki retencyjne, tamy i wały przygotowują się na przyjęcie wody. Koryta wezbranych rzek mogą tym samym wylewać powodując lokalne podtopienia i zalania.
Sytuacja Odry w Szczecinie
Szczecin i okolice są zdecydowanie mniej zagrożone w porównaniu do miast położonych na południu. Nawet jeśli fala wezbraniowa dotrze do miast województwa zachodniopomorskiego, nie spowoduje szkód porównywalnych do województw dolnośląskiego czy opolskiego. Niemniej jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna, a prognozy mogą nie sprawdzić się w tym przypadku. Najnowsze komunikaty dotyczące sytuacji hydrologicznej podawane są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Wody Polskie z regionalnymi oddziałami. Zgodnie z najnowszymi danymi, tak prezentują się odczyty wybranych miejsc na Odrze w województwie zachodniopomorskim. Stan na 16 września, godzinę 10:00:
Zalew Szczeciński, ujście Odry:
- wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
- przewiduje się wahanie wartości w okolicach stanów ostrzegawczych
Trzebież:
- 542 cm (stan ostrzegawczy przekroczony o 2 cm)
- przewiduje się krótkotrwale osiągnięty stan alarmowy
Sytuacja jest dynamiczna. Służby proszą o śledzenie najnowszych komunikatów IMGW oraz stosowanie się do poleceń i alertów.