Jaka będzie pogoda?
Ludzie od dawna starają się przewidywać pogodę. Pierwsze wzmianki o prognozowaniu zjawisk pogodowych pojawiają się już przed naszą erą. Ludzkość praktykowała wtedy jednie rozpoznanie oczami i czuciem. Dla przykładu czerwone słońce zachodzące jednego dnia mogło oznaczać dobrą pogodę następnego. Niektóre z tych metod przetrwały po dziś dzień, szczególnie wśród starszych pokoleń. Nasze babcie i dziadkowie niejednokrotnie mówią, że czują ból w krzyżu na zmianę pogody albo potrafią przewidzieć kiedy pojawi się mróz.
Prognozowanie pogody zmienił wynalazek zwany telegrafem, który pozwolił na zbieranie danych z dwóch różnych miejsc i na tej podstawie przekazywanie informacji. Znana numeryczna mapa z prognozowaną temperaturą pojawiła się po raz pierwszy w 1922 roku za sprawą Lewisa Richardsona. Była ona jednak niedokładna i błędnie obliczana. Jej rozwój znacząco przyspieszył po drugiej wojnie światowej.
Choć mamy łatwo dostępną prognozę pogody w telewizji czy internecie warto samemu znać niektóre zjawiska pogodowe. Przed wami zestaw pytań ze zjawisk atmosferycznych, dzięki którym sprawdzicie swoją wiedzę na temat tego co dzieje się za oknem. Macie zadatki na prezentera pogody? Sprawdźcie!
Tak wygląda zima w Szczecinie:
Tak wygląda zima w Szczecinie:
Polecany artykuł: