Szczecin

Podsumowanie wizyty Fryderyka X w Szczecinie. Co król Danii robił w stolicy Pomorza Zachodniego?

2024-02-04 15:41

W dniach 1-2 lutego z wizytą w Szczecinie pojawił się król Danii Fryderyk X. Monarcha spotkał się z samorządowcami, uczestniczył we wmurowaniu kamienia węglowego pod fabrykę Vestas, a także złożył wizytę w korpusie NATO. Zobaczcie, jak przebiegła wizytacja króla w stolicy Pomorza Zachodniego.

Początek wizyty króla Danii w Szczecinie

Król Danii przebywa z wizytą w Polsce o środy; w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z marszałkami: Sejmu Szymonem Hołownią oraz Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

W czwartek Fryderyk X przybył do Szczecina, gdzie wieczorem wziął udział w uroczystości w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Monarcha został powitany przez prezydenta miasta Piotra Krzystka. Odbyła się też uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego konsulowi honorowemu Królestwa Danii Andrzejowi Preissowi.

W swoim wystąpienia król Danii podkreślał, że jego celem jest zacieśnianie polsko-duńskiej współpracy, zwłaszcza w sektorze energetyki wiatrowej i zwłaszcza w regionie Pomorza Zachodniego.

Jak zauważył, Polskę i Danię łączy granica morska na Bałtyku, a samo Morze Bałtyckie to kwestia, która "łączy oba kraje w wielu obszarach". Król zwracał uwagę na wyzwania stojące przed całym światem, związane ze zmianami klimatu i koniecznością odchodzenia od energetyki opartej na surowcach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Przypomniał, że w obszarze energetyki Polska i Dania z sukcesami współpracowały już przy budowie gazociągu Baltic Pipe, a obecnie rozwijają współpracę w obszarze morskich (offshore) elektrowni wiatrowych.

Fryderyk X wyraził nadzieję, że polskie i duńskie firmy będą dalej skupiać się na OZE, co m.in. pozwoli wesprzeć Polskę w osiągnięciu celu odejścia od paliw kopalnych w przewidywalnej przyszłości. "Jako państwo chcemy współpracować w wykorzystaniu tego olbrzymiego potencjału przemysłu wiatrowego, jaki posiada Pomorze Zachodnie" - zadeklarował, określając Polską i Danię jako państwa "połączone morzem i wiatrem".

Prezydent Szczecina podkreślał znaczenie miasta dla współpracy gospodarczej Polski z krajami skandynawskimi. Przypomniał w tym kontekście organizowane co roku w Szczecinie Dni Skandynawskie, w które angażują się skandynawskie firmy i instytucje państwowe. Jak mówił, dotychczasowa współpraca przyniosła miliony euro zainwestowanych w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

Krzystek wskazał, że obecnie skandynawskie firmy zatrudniają ok. 20 tys. osób w woj. zachodniopomorskim, a w samym Szczecinie działa ok. 100 firm z duńskim kapitałem. Wyraził nadzieję, m.in. dzięki dotychczasowej współpracy Szczecin będzie mógł stać się "offshorową stolicą Polski", przy udziale duńskich firm z sektora. Mówił też o znaczeniu współpracy w zakresie technologii, przypomniał też, że Szczecin to największe centrum akademickie w regionie.

Wizyta Fryderyka X w fabryce Vestas

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki odbyło się na szczecińskiej wyspie Ostrów Brdowski. W oficjalnej uroczystości wziął udział król Danii Fryderyk X, a także przedstawiciele rządów Polski i Danii, władze samorządowe i przedstawiciele firmy Vestas.

"Jestem pewien, że kolejna inwestycja przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy w Szczecinie i do szybszego rozwoju Pomorza Zachodniego. Cieszę się również, że Dania - kraj, który ma wielkie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej - widzi wielki potencjał we współpracy z Polską w tym obszarze" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Dodał, że nowa fabryka jest nie tylko częścią energetycznej polityki Polski, ale też owocem zaangażowania miasta i całego regionu Pomorza Zachodniego.

"To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości. To również istotny wkład do europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i reindustrializacji" - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Ignacy Niemczycki.

Duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aargard podkreślił, że zmiana, której należy dokonać dla klimatu jest "oczywiście skomplikowana".

"Sedno tego działania jest jednak łatwe do zrozumienia: musimy przestać używać paliw kopalnianych - to tak proste. Ale oczywiście nasze społeczeństwo nie może żyć bez energii, musimy zatem zapewnić w zamian zieloną energię" - mówił.

Odnosząc się do budowanej fabryki dodał, że za rok będzie w tym miejscu wielu pracowników, setki osób będą produkować elementy do "turbin wiatrowych jutra", co pomoże przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym przyszłości.

Zapewnił, że piątkowa uroczystość to wyraźny sygnał, iż duńskie firmy przyczynią się do wzrostu polskiego sektora energetyki wiatrowej, będą inwestować na Pomorzu Zachodnim i pomogą w uruchomieniu lokalnego łańcucha dostaw.

Duńska firma Vestas to światowy lider w produkcji systemów energetyki wiatrowej. Firma-córka, Vestas Assembly Poland, wybuduje w Szczecinie zakład, w którym będą wytwarzane m.in. gondole do turbin wiatrowych.

Produkcja największej fabryki offshore w Polsce ma trafić zarówno na rynek krajowy jak i globalny - inwestycja Vestas ma odegrać kluczową rolę we wspieraniu polskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, umożliwiając wniesienie znaczącego wkładu w realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 r. i stworzyć 700 miejsc pracy. Vestas w styczniu br. zapowiedział także budowę drugiej fabryki na terenie Szczecina - mają w niej powstawać łopaty dla morskich turbin wiatrowych.

Turbiny Vestas będą wykorzystywane m.in. w morskich farmach wiatrowych Baltic Power – wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Ich łączna moc ma wynieść 5,2 GW.

Sprawdziliśmy ceny w Danii. Od niektórych może zakręcić się w głowie!