Paprykarz szczeciński – krótka historia
Przysmak z PRL powstał w latach 60. ubiegłego wieku w laboratorium PPDiUR Gryf w Szczecinie. Był to innowacyjny pomysł na zagospodarowanie odpadów rybnych. W pierwotnym paprykarzu szczecińskim oprócz mięsa były:
- pomidory,
- ostra papryczka,
- warzywa,
- przyprawy.
Pierwszy paprykarz wyprodukowano w 1968 roku. Od lat 90. nie jest już produkowany w Szczecinie, a przez niezastrzeżenie nazwy, wiele firm zaczęło produkować ten przysmak PRL.
W 2010 roku marszałek województwa zachodniopomorskiego poprosił Ministerstwo Rolnictwa o uznanie paprykarza szczecińskiego jako produktu tradycyjnego. Uznano go 22 grudnia 2010 roku.
W 2020 roku paprykarz szczeciński doczekał się nawet swojego własnego pomnika.
Jakie dania można zjeść z paprykarzem szczecińskim?
Jak się okazuje, paprykarz szczeciński je się nie tylko na kanapkach. Szczecinianie są bardzo kreatywni i stworzyli takie dania z przysmakiem z PRL-u.
- Pizzę z paprykarzem szczecińskim.
- Lody z paprykarzem szczecińskim.
- Kebab z paprykarzem szczecińskim.
Warto zaznaczyć, że pizza jest w ofercie stałej jednej ze szczecińskich pizzerii. Lody były tylko sezonowo i nie wiadomo, czy powrócą. Kebab z paprykarzem szczecińskim przetestowała znana kebabownia, ale na razie nie wiadomo, czy wprowadzą to do oferty.
Reakcje obcokrajowców na paprykarz szczeciński
Często na TikToku pojawiają się testy paprykarza szczecińskiego. Para znanych Tiktokerów Sylwia i Meru postanowili dać spróbować swoim indyjskim rodzicom przysmak PRL.
Oboje zareagowali na jedzenie bardzo entuzjastycznie!
Inną kultową potrawą w Szczecinie jest pasztecik. Można go kupić zarówno z mięsem jak i pieczarkami.