Oszustwo na policjanta w Szczecinie. Kobiety dały się nabrać
Pierwszą ofiarą takiego oszustwa w ostatnim czasie padła 85-letnia szczecinianka. Dostała telefon, że powinna czekać na listonosza, który przyjdzie po przesyłkę. Chwilę później otrzymała połączenie od oszusta-policjanta. Powiedział on, że ma dojść do włamania do jej mieszkania. Aby się przestrzec, musi przekazać pieniądze listonoszowi. Kobieta wywiesiła pieniądze w torbie papierowej na klamce od drzwi mieszkania – około 15 tysięcy złotych i 110 euro.
Kolejną ofiarę złapano na podobny kazus.
- Na numer stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za policjanta i oświadczyła, że próbują zatrzymać oszustkę. Według dzwoniącego 88-latka powinna im pomóc i przekazać pieniądze. Kobieta na wycieraczce przed drzwi mieszkania położyła w kopercie 14 200 złotych - przekazuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
Oszustwa w Szczecinie. Na co uważać?
Starsi ludzie często padają ofiarami oszustw. Młodsze pokolenie powinno ostrzec seniorów, że w przypadku, gdy dzwonią do nich podejrzane osoby podające się za policjantów, pracowników banku itp. - powinni kończyć połączenia. Podczas rozmów oszuści wykorzystują różne techniki psychologiczne, sprawiają, że łatwo im uwierzyć. Uczulmy naszych najbliższych, jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić i na co zwrócić uwagę.
- Policjanci, ani żadni funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy też danych konta osobistego w banku i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust! Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym Policję – ostrzega Komenda Powiatowa Policji w Szczecinie.