![Szczecin Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-umW7-h2cb-LYFn_szczecin-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Historia Polski na Eurowizji
TVP dołączyło do EBU w 1993 roku i podjęło decyzję o wysłaniu reprezentanta na finał Konkursu Piosenki Eurowizyjnej w 1994 roku. Wiele gwiazd odrzuciło prośbę o wystartowanie, ale propozycje przyjęła Edyta Górniak. Zdecydowano się ją wysłać z utworem "To nie ja". Polska mogła zostać nawet zdyskwalifikowana za naruszenie regulaminu - Edyta mogła śpiewać wtedy utwór wyłącznie w języku polskim. Górniak zajęła wtedy 2. miejsce, co do dziś jest najwyższym miejscem Polski na Eurowizji.
Później w konkursie brały udział takie polskie gwiazdy jak:
- Justyna Steczkowska,
- Kasia Kowalska,
- Anna Maria Jopek,
- Andrzej Piaseczny.
W 2003 roku zdecydowanie wybiło się Ich Troje, które zdobyło 7. miejsce na Eurowizji. Później Polska miała dosyć spory problem z awansem do finału. Dopiero po powrocie (2012, 2013 rezygnacja z konkursu) kraj zaczął pojawiać się w finale. Najlepsze miejsce do 2024 roku włącznie:
- 2016, Michał Szpak - „Color of Your Life” - 8. miejsce.
- 2022, Krystian Ochman - "River" - 12. miejsce.
- 2014, Donatan i Cleo - "My Słowianie" - 14. miejsce.
Co ciekawe, występ "My Słowianie" jest uważany do dziś za jeden z najbardziej ikonicznych występów w historii Eurowizji. Popularne "Słowianki ubijające masło" przeplatają się w różnych występach czy skeczach podczas konkursu.
Patrząc na całą historię Eurowizji w Polsce, postanowiliśmy zebrać 10 reprezentantów kraju, o których dziś możecie nie pamiętać. Ba, niektórzy nawet nie są świadomi, że pewne osoby brały udział w tym konkursie.