OIPE - na czym polega?
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to reakcja na postępującą globalizację społeczeństwa i coraz częstsze migracje wśród państw członkowskich UE. Teraz obywatele państw należących do Unii Europejskiej będą mieli szansę na oszczędzanie do emerytury:
- Wprowadzenie nowego ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, którym jest OIPE (inaczej zwany PEPP) ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE - czytamy w informacjach załączonych do projektu ustawy
OIPE - dodatek do podstawowej emerytury
Galopująca inflacja i starzejące się społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób obawia się o swoje pieniądze. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny ma być dodatkowym zabezpieczeniem, gwarantującym wypłacenie oszczędności emerytalnych:
- Jednym z czynników, który wymaga gromadzenia dodatkowych oszczędności jest starzenie się społeczeństwa europejskiego wraz wydłużającą się średnią długością życia oraz spadkiem przyrostu naturalnego, które może spowodować, że średnia wysokość emerytury państwowej będzie w dłuższej perspektywie spadać i stanowić coraz niższy odsetek średniego wynagrodzenia - czytamy w dalszej części uzasadnienia
OIPE ma więc służyć jako konkurencja dla podstawowego systemu emerytalnego i podnieść jakość życia osób przechodzących w stan spoczynku od pracy.
OIPE - zasady funkcjonowania i najważniejsze informacje
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny będzie działał na podobnych zasadach podatkowych co Indywidualne Konto Emerytalne:
- Wprowadzone zostaną zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania - tłumaczy Business Insider
Roczny limit wpłat na OIPE będzie wynosił trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Dystrybucją i kontrolą OIPE w Polsce będzie zajmować się Komisja Nadzoru Finansowego. Co ważne, osoby zmieniające miejsce zamieszkania na obszarze państw członkowskich UE, wciąż będą mogły dokonywać wpłat do OIPE.
Polecany artykuł: