"Młodzi chcą próbować nowych rzeczy, ale nie znają konsekwencji"
- Dzieci i młodzież mają obecnie taką potrzebę doświadczenia tego, co nie jest dostępne, taki "zakazany owoc". My jako dorośli mało o tym fakcie mówimy i mało w ogóle rozmawiamy ze swoimi dziećmi. Przy uzależnieniach niestety bardzo często dochodzi do różnego rodzaju samookaleczeń. Gdy pytam się młodych ludzi jak w ich środowisku wygląda problem, to oni otwarcie mówią o tym, że co piąty kolega pije, ale co drugi coś bierze. To przerażająca skala - wyjaśnia Tamara Olszewska-Watracz, szczeciński psychopedagog, trener umiejętności społecznych i pedagog rodzinny.
Co powinno nas zaniepokoić?
- To może być obniżony nastrój. Nie jest to jedyny wyznacznik, ale taki pierwszy sygnał. Młody człowiek rezygnuje z aktywności, czy pasji nie tych, które wybrał mu rodzic, ale tych, które wcześniej sprawiały mu radość i, którym się poświęcał. Zaczyna obniżać loty w edukacji czy wagarować. Może też uskarżać się na bóle somatyczne - wylicza Olszewska-Watracz.
Z danych szczecińskiej Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wynika, że w ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali 90 nastolatków pod wpływem alkoholu i 14 pod wpływem narkotyków. Z kolei tylko w pierwszym kwartale 2023 policjanci ujawnili już 13 nieletnich pod wpływem środków odurzających.
Polecany artykuł:
Debata wystartuje o godzinie 12:00 i potrwa do 15:00. Na miejscu będzie okazja by usłyszeć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania w tej kwestii. Dodatkowo Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie opowie o wielu formach wsparcia jakie oferują nie tylko dla dzieci, ale dla całych rodzin.