Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Skąd się wziął?
Kleszcze w Polsce znane są od dawna. Specyficzny gatunek Haemaphysalis concinna pojawił się jednak na naszych ziemiach dopiero w ostatnim czasie. Ten rodzaj kleszcza zamieszkuje głównie ciepłe kraje. Z tego powodu występuje głównie w takich regionach jak Półwysep Iberyjski czy Daleki Wschód.
W Polsce po raz pierwszy o Haemaphysalis concinna usłyszeliśmy w latach 50. XX wieku. To wtedy jego obecność została odnotowana w okolicach Szczecina. Następnie przez długie lata słuch o nim zaginął, aż do 2018 roku kiedy pojawił się w Wielkopolsce.
Eksperci sugerują, że kleszcz został przeniesiony do Polski wraz z dużymi gryzoniami, sprowadzanymi z Azji. Tym razem Haemaphysalis concinna mógł jednak zaaklimatyzować się w coraz cieplejszym klimacie występującym w Polsce.
Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?
Niestety gatunek kleszcza Haemaphysalis concinna jest wyjątkowo niebezpieczny. Potrafi wywoływać choroby do tej pory nieznane w Polsce, takie jak tyfus syberyjski oraz gorączka krwotoczna krymsko-kongijska.
Nowy gatunek kleszcza szczególne spustoszenia siał w Chinach, gdzie wywołał prawdziwą epidemię chorób odkleszczowych wśród ludzi i zwierząt. Obecność Haemaphysalis concinna na Dalekim Wschodzie doprowadziła m.in. do poważnych problemów natury gospodarczej.
Haemaphysalis concinna - czym się wyróżnia?
Główna wyróżnik pajęczaków to ich długość, która sięga od około 3 do 4 milimetrów. Kleszcze tego gatunku są bezokie i mają prostokątną podstawę. Zazwyczaj posiadają 8 odnóż, wyposażonych w ostrogi i szpiczaste szczeciny. Zarówno nimfy, jak i larwy są bezokie.
Polecany artykuł: