Z regionu

Niewielki cmentarz skryty wśród pól. Majestatyczna niewielka nekropolia [ZDJĘCIA]

2024-11-04 10:52

Wielkie cmentarze to widok, do którego przyzwyczajeni są mieszkańcy miast. Jednak na wsiach, ze względu na rozmiary miejscowości, występują małe nekropolie, które często swoim widokiem przypominają zagajniki czy skwery. Jeden z takich cmentarzy położony jest w miejscowości Kania.

Kania - historia średniowiecza

To miejscowość, której nazwa przeciętnemu mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego niewiele mówi. Położona w powiecie stargardzkim, w gminie Chociwel niewielka wieś, której liczebność nie przekracza 500 mieszkańców, leży pośrodku pól. To jednak bardzo wiekowa mieścina, która swoje korzenie zapuściła już w średniowieczu, jako lenno jednej z rodzin. Dokładna data założenia Kani nie jest znana, natomiast wiadomo, że właśnie średniowiecze, jest początkiem jej istnienia.

To co przykuwa uwagę to zabudowania. Jednym z nich jest dwór szlachecki, który powstał wraz z nadejściem XX wieku. Dwukondygnacyjny budynek jest pozostałością po panowaniu rodziny von Wedel, która miała pod władaniem wieś do 1945 roku. Pałac Wedlów otoczony jest pięknym parkiem, a w jego okolicy leży również cmentarz rodowy. To prawdziwa szlachecka perełka. Choć szlaki parku są już zatarte, widać pozostałości obecności możnowładców a także naleciałości ludowej kultury niemieckiej. W dalszej części wsi jest cmentarz, który już z daleka wygląda jak niepozorne miejsce pochówku mieszkańców wsi.

Niepowtarzalny urok cmentarzy 1 listopada po zmroku

Niezwykły cmentarz wśród pól

Otoczony polami cmentarz wsi Kania to główna i jedyna nekropolia niewielkiej wsi. W przeszłości miejscowość liczyła aż trzy takie miejsca, z których ostało się tylko jedno. Do samego cmentarza prowadzi brama, ale miejsce widać już dalszej odległości, głównie przez wzgląd na położenie i wyróżnianie się z polnego krajobrazu. Na terenie obiektu widać szereg prac, pomimo niewielkiego rozmiaru i jak mogłoby się wydawać, braku potrzeby konserwacji takiego miejsca. A jednak cmentarz wydaje się być w miarę nowoczesny. Jest tutaj miejsce do przechowywania potrzebnych instrumentów do gospodarowania nagrobków, wiata do odprawiania mszy i ścieżki. Tej głównej towarzyszą ogromne dęby, które niczym na wzór szlacheckich zwyczajów z pałacu Wedlów, są naturalną bramą wejściową do nekropolii. Będąc w okolicy zdecydowanie warto odwiedzić ten cmentarz. Nie tylko ze względu na jego niewielki rozmiar, ale także wspaniałe otoczenie będące polami i łąkami. Można by rzec, że to miejsce przypomina cmentarze rodem z filmów i książek fantasy.

QUIZ na Wszystkich Świętych. 10 pytań o najsłynniejsze cmentarze w Polsce i na świecie

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! W jakiej dzielnicy Warszawy położone są Powązki?