Smog

i

Autor: Airly/Pexels, Archiwum prywatne

pogoda

Niemcy boją się "brudnej chmury" z Polski. Ten problem nie ma granic?

2025-01-22 7:56

Według różnych portali i prognoz Polska ma prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. W różnych alertach to właśnie tutaj pojawiają się tzw. pomarańczowe i czerwone kropki. Niemcy ostrzegają, że to może im zaszkodzić, bo ten problem nie ma granic.

Szczecin Radio ESKA Google News

Polski smog, ale niemiecki problem

Całą sprawę opisał portal "Muenchner Merkur". Jak zaznaczają na samym początku, Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Głównie tu chodzi o przestarzałe systemy grzewcze, słabe przepisy środowiskowe, ale też czasami małe zaangażowanie obywateli. Przez to wiele małych gospodarstw razem z wielkimi firmami sprawiają, że nad krajem pojawiają się duże ilości drobnego pyłu. Jest to szczególnie widoczne zimą, gdy dodatkowo wielu Polaków ociepla swoje domy kiepskiej jakości węglem lub odpadami.

- W obecnej sytuacji pogodowej spowodowanej wyżem Beatą z inwersją – rozwarstwieniem atmosfery uniemożliwiającym wymianę między masami powietrza – zanieczyszczenia gromadzą się przy ziemi i tworzą gęstą warstwę smogu - tłumaczy dla MM meteorolog Dominik Jung z wetter.net.

Limity Unii Europejskiej regularnie przekraczają trzy polskie miasta:

  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Katowice.
Jest CZARNO! Ludzie palą PLASTIKI i BUTY! Smog TRUJE Polaków! | Komentery

Wyż Beata przeniesie brudne powietrze z Polski do Niemiec?

Jak dodają eksperci, brudne powietrze nie ma granic. Przy obecnym stanie pogody, spokojnie ona dotrze do Niemiec, szczególnie przygranicznych landów jak Saksonia czy Brandenburgia. W związku z tym w wielu miastach może pogorszyć się jakość powietrza, jak to było we wcześniejszych latach. A taki stan może u człowieka spowodować liczne problemy zdrowotne związane z układem oddechowym

Niemiecki portal z synoptykami wydali specjalne ostrzeżenie dla Saksonii i Brandenburgii:

- W przypadku osób szczególnie wrażliwych i osób cierpiących na astmę w przeszłości oznacza to czasami: zamykanie okien, ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu i zwracanie uwagi na aktualne raporty dotyczące jakości powietrza - pisze portal "Muenchner Merkur".

Jak zaznaczają Niemcy, mimo że oni poddają się rygorystycznym przepisom środowiskowym, to nie uchroni ich to przed zanieczyszczonym powietrzem z Polski. Dlatego apelują do Unii Europejskiej o wymuszanie zmian w krajach, które nie mają dobrze zabezpieczonego prawa dot. ochrony środowiska i transformacji energetycznej.

Pogodowy test dla znawców zjawisk atmosferycznych. Rozpoznasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 10
Co widzimy/słyszymy pierwsze z większej odległości - grzmot czy błyskawicę?