Blackface

i

Autor: Superior Court California/Canva

Świat

Nastolatkowie zrobili zdjęcie w maseczkach. Zostali wydaleni ze szkoły za "blackface"

Trzech nastolatków zostało wydalonych ze szkoły katolickiej po tym, jak zostali oskarżeni o "blackface". Szybko okazało się, że chłopcy mieli na twarzach maseczki na trądzik, a nie farbę. Sprawa skończyła się w sądzie, a niesprawiedliwie oskarżeni nastolatkowie otrzymali ponad milion dolarów odszkodowania.

Wyrzuceni ze szkoły za "blackface"

Uczniowie liceum Saint Francis w Mountain View mieli zaledwie 14 lat, kiedy podjęli decyzję, która miała zaważyć o ich przyszłym życiu. Podczas nocowania w 2017 roku trzech chłopców postanowiło zrobić sobie zdjęcie z nałożonymi na twarzach maseczkami na trądzik. Początkowo zielony kolor maseczki po wyschnięciu stał się czarny. 

Trzy lata później kontrowersyjne zdjęcie wypłynęło na światło dzienne w obliczu zabójstwa czarnoskórego George'a Floyda przez białego policjanta. Uczniowie zostali oskarżeni o "blackface", a więc malowanie sobie twarzy na czarno, mające w karykaturalny sposób przedstawiać osoby czarnoskóre. "Blackface" był stosowany m.in. w kinie i teatrze, kiedy osoby czarnoskóre nie mogły jeszcze występować jako aktorzy. Dzisiaj "blackface" traktowany jest, jako akt rasizmu. Kiedy liceum dowiedziało się o zdjęciu, niezwłocznie wydaliło uczniów ze szkoły. 

Uczniowie wygrali odszkodowanie

Rodzice uczniów postanowili nie zostawiać tak tej sprawy i pozwali szkołę za nieuzasadnione wydalenie chłopców. Jedna z matek wyrzuconych uczniów udowodniła, że chłopcy mieli na sobie maseczkę na trądzik, a nie farbę, jak myślały władzę szkoły. Sąd uznał roszczenia nastolatków i przyznał im po pół miliona dolarów odszkodowania ze strony liceum:

- Ta sprawa jest istotna nie tylko dla naszych klientów, ale także ze względu na jej przełomowy wpływ na wszystkie prywatne szkoły średnie w Kalifornii, które obecnie są prawnie zobowiązane do zapewnienia uczniom sprawiedliwego postępowania przed ukaraniem lub wydaleniem - powiedział po rozprawie prawnik nastolatków

Szkoła Saint Francis nie zgadza się z wyrokiem sądu i zapowiada walkę o jego zmianę. 

Zamkną szkołę na rok. Uczniowie przymusowo przenoszeni do innych placówek

Zobacz także: Przebrali się za Baranka Shauna. Zostali oskarżeni o rasizm