Ciekawostki

Najwyższe budowle w województwie zachodniopomorskim. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć

2024-08-20 12:56

Pomorze Zachodnie to przede wszystkim parki krajobrazowe, piękne zielone tereny oraz plaże Morza Bałtyckiego. Ale czy wiecie, że w województwie zachodniopomorskim jest budowla, która mierzy ponad 300 metrów? Sprawdźcie listę najwyższych budowli północno-zachodniego krańca Polski.

Najwyższe budowle w Polsce

Biorąc pod uwagę budynki, w Polsce zdecydowanie króluje Warszawa. To tam mieści się najwyższy budynek w Unii Europejskiej, 310-metrowy Varso Tower, a oprócz niego szereg równie okazałych apartamentowców i biurowców. W województwie zachodniopomorskim również można odwiedzić dużo wysokich budynków, które głównie umiejscowione są w stolicy regionu, Szczecinie. Stosunkowo niedawno oddany do użytku Hanza Tower, biurowiec Pazim czy największy mieszkalny obiekt, wieżowiec Widok. Okazała jest także Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w centrum, czy siedziba Telewizji Polskiej, która zajmuje powierzchnię Sky Garden. To jednak budynki, czyli budowle z przeznaczeniem użytkowym, mieszkalnym lub biurowym. Przyjrzyjmy się zatem budowlom, których przeznaczenie jest zupełnie inne niż wyżej wspomnianych obiektów, a które osiągają często o wiele większe rozmiary. Na terenie województwa zachodniopomorskiego jest kilka wyższych budowli niż Hanza Tower.

Komin elektrowni Adamów wyburzony

Najwyższe budowle w województwie zachodniopomorskim

5. Elektrownia Dolna Odra - położona we wsi Nowe Czarnowo niedaleko Gryfina elektrownia jest jedną z największych tego typu w kraju. Oprócz sporej powierzchni, którą zajmuje może pochwalić się także wysokością jednego ze swoich kominów. Ten ma wysokość 250 metrów i dumnie góruje nad całą elektrownią.

4. Zakłady Włókien Chemicznych CHEMITEX WISKORD - ten nieczynny zakład położony jest na przedmieściach Szczecina. Działał przez blisko 100 lat. Jego otwarcie nastąpiło w roku 1901, a zamknięcie w 2000. Produkowane tam były różne włókna oraz kasety magnetofonowe. Obecnie, pośród pozostałości zakładu stoi ogromny na 252 metry komin, który wpisuje się na 4. miejsce najwyższych budowli regionu.

3. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Kołowie - to wielki maszt położony na szczycie wzniesienia Lisica. Ośrodek radiowo-telewizyjny został otwarty w 1963 roku i po dziś dzień jego nadajnika pokrywają znaczną część województwa zachodniopomorskiego. Na obiekcie umieszczone są dwa maszty, niższy 61-metrowy i wyższy, który mierzy 267 metrów.

2. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Gołogóra - niedaleko Koszalina, umiejscowiony jest ten stalowy gigant będący masztem telewizyjno-radiowym. Powstał w 1962 roku i swoim zasięgiem pokrywa województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Tak jak w przypadku poprzedniego miejsca mamy do czynienia z dwoma masztami, mniejszy 114-metrowy i wyższy 270-metrowy.

1. Maszt radiowy w Rusinowie - ranking z dużym wyprzedzeniem wygrywa kolejny maszt radiowy. Ten natomiast wyróżnia się naprawdę ogromną wysokością. Jest 10. najwyższą budowlą w całej Polsce i najwyższym, stworzonym przez człowieka, punktem w województwie zachodniopomorskim. Jego wysokość to 320 metrów.

Oto najbogatsze miasta w województwie zachodniopomorskim:

Czy rozpoznasz te polskie miasta? Nikt nie zdobędzie maksymalnej ilości punktów! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które to miasto?
quizmiasto