Dworzec kolejowy – co to jest?
Dworzec kolejowy to obiekt budowlany, w którym muszą znaleźć się pomieszczenia przeznaczone dla osób korzystających z kolei. Budynek musi być niedaleko linii kolejowej. Jest kilka rodzajów dworców, ale najważniejsze to:
- dworce dla ruchu dalekobieżnego,
- dworce dla ruchu podmiejskiego,
- dworce dla ruchu regionalnego.
Przy dworcach kolejowych znajdują się perony przykryte wiatami. Do niektórych dworców dojście z peronów odbywa się tunelami lub kładkami.
A kto to jest mikol? To połączeni dwóch słów - miłośnik oraz kolej. Mikolem jest osoba, która interesuje się koleją, uwielbia nią jeździć, a nawet o niej pisać!
Polskie dworce kolejowe – czym się charakteryzują?
Wystarczy spojrzeć na ich budowę. Wiele dworców kolejowych w byłej Galicji, np. w Przemyślu powstało ponad 200 lat temu! Inne odnoszą się do charakterystyki PRL. Kolejne są połączeniem galerii handlowej i dworca. Współczesne budynki dworców są raczej minimalistyczne i oszczędne. Proste bryły i kolory – Zielona Góra Główna.
Jednymi z największych i najpopularniejszych dworców kolejowych w Polsce są:
- Wrocław Główny,
- Poznań Główny,
- Warszawa Centralna.
Co ważne, na tych większych stacjach oprócz holu do tzw. przeczekania czy punktów gastronomicznych, znajdują się niezwykłe mozaiki i zdobienia (Przemyśl Główny).
A jakie są najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce? Sprawdź nasze propozycje w galerii!