Fosfiny i amoniak w chmurach nad Wenus
Jak zrelacjonował brytyjski dziennik "The Guardian", w środę 17 lipca 2024 zespół badawczy z Imperial College London przekazał dowody na obecność fosfiny, toksycznego gazu, którego występowanie na Wenus było przedmiotem naukowych sporów. Fosfina powstaje środowiskach ubogich w tlen, m.in. w jelitach borsuków i odchodach pingwinów. Innym źródłem tego gazu są wybuchy wulkanów.
Naukowcy z Cardiff za to wykryli amoniak na tej samej planecie. Na Ziemi amoniak powstaje w wyniku procesów biologicznych i przemysłowych. Zdaniem badaczy trudno jest wyjaśnić jego obecność na Wenus za pomocą znanych nam zjawisk atmosferycznych lub geologicznych.
Oba gazy określa się jako biomarkery. Nie są to niezbite dowody na to, że na Wenus istnieje życie pozaziemskie, ale zwiększa prawdopodobieństwo, że w przeszłości tak mogło być.
- Być może Wenus przeszła w przeszłości przez ciepłą, wilgotną fazę. Wraz z nadejściem niekontrolowanego globalnego ocieplenia formy życia mogły znaleźć jedyną dla siebie niszę jaka pozostała, czyli chmury – powiedział na spotkaniu dr Dave Clements, wykładowca astrofizyki w Imperial College London.
Mimo tych odkryć naukowcy studzą emocje związane z prawdopodobieństwem istnienia życia na drugiej planecie Układu Słonecznego.