Te najprostsze pomiary pomagają określić ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, np.:
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga wykryć nadciśnienie - nieleczone może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
- skład masy ciała czyli poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartości wody w organizmie oraz indeks BMI są istotne, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.
Polecany artykuł:
- Wyniki pomiarów można wydrukować bezpośrednio w kiosku i przedstawić je obecnemu na Sali doradcy, który powie klientowi, jakie są normy wykonanych pomiarów. Doradca zaproponuje także udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet, które na swoim portalu publikuje Akademia NFZ. Pomoże także klientowi założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta - mówi Małgorzata Koszur z Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.
Polecany artykuł:
Aby skorzystać z usługi doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy
- zapisać się przez Internet
- zadzwonić pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590
- klienci, którzy załatwiają na Sali jakąś sprawę, także mogą skorzystać z pomiarów
Kioski profilaktyczne i stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia są czynne w godzinach od 9:00 - 15:30, z półgodzinną przerwą o 12.30
Polecany artykuł:
Samoobsługowe kioski profilaktyczne są tak skonstruowane, że zapewniają prywatność. Z kiosków mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.