Bałtyk

i

Autor: Paula Dąbrowska

nad morzem

Morze Bałtyckie odżywa? Działania Unii Europejskiej przynoszą efekty

2025-02-16 21:25

Według najnowszego raportu Centrum Badawczego Komisji Europejskiej okazuje się, że Morze Bałtyckie z roku na rok jest coraz mniej zanieczyszczone, a na plażach nie spotyka się już tyle śmieci co wcześniej. Jak się okazuje, unijne działania przyniosły efekty. Sprawdź szczegóły niżej

Działania Unii Europejskiej przynoszą efekty

Od lat Unia Europejska prowadzi intensywną walkę z zanieczyszczeniem mórz, w tym Morza Bałtyckiego. Programy ograniczające dopływ odpadów plastikowych i substancji szkodliwych zaczynają przynosić widoczne gołym okiem efekty. W wielu miejscach nad Morzem Bałtyckim wyraźnie spadła ilość odpadów wyrzucanych na brzeg, a jakość wód morskich uległa poprawie. Według danych, jakość wody w Bałtyku poprawiła się o około 10%, a ilość odpadów morskich znacznie spadła. Dodatkowo jest również mniej związków odpowiadających za sinice, co może skutkować w przyszłości ich rzadszym zakwitaniem.

Można śmiało stwierdzić, że to zasługa programów dot. recyklingu i zakazu jednorazowego plastiku. W 2020 roku ilość plastiku dryfującego w wodach Bałtyku spadła o 15% w porównaniu do lat wcześniejszych. Naukowcy podkreślają, że lepsza jakość wód sprzyja odradzaniu się populacji ryb i innych organizmów morskich. Kolejnymi ważnymi akcjami mogą być tzw. sprzątania plaż - wiele lokalnych społeczności nawet razem ze szkołami umawiali się na "doprowadzenie do porządku" nadbałtyckich plaż.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że liczba odpadów na plażach Bałtyku zmniejszyła się średnio o 20% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Międzyzdroje jesienią też zachwycają

Morze Bałtyckie może stać się wzorem dla innych?

W dobie zwiększania się kryzysu klimatycznego na świecie badania dot. Bałtyku są bardzo optymistyczne. Pokazały one, że dzięki wspólnym działaniom, ale i odgórnym przepisom jest szansa na uratowanie lokalnych ekosystemów. Niektórzy ekolodzy nieśmiało patrzą szczególnie w kierunku europejskich zbiorników jak Morze Północne oraz Śródziemne. Oba akweny już teraz są dosłownie przełowione oraz mocno zanieczyszczone.

Ograniczenie emisji szkodliwych substancji, zrównoważone rybołówstwo i dalsze działania na rzecz czystości wód mogą sprawić, że Bałtyk stanie się jednym z najlepiej chronionych mórz w Europie. Kwestia tylko tego, w jakim czasie to się stanie i czy faktycznie mieszkańcy nadbałtyckich krajów utrzymają konkretne działania.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:
Atrakcje nad Bałtykiem. Rozpoznaj je na zdjęciu!
Pytanie 1 z 10
Gdzie zobaczysz "molo" ze zdjęcia?
Międzyzdroje przed majówką