Hulajnoga elektryczna

i

Autor: Getty Images Na hulajnodze elektrycznej warto zadbać o podstawowe srodki bezpieczeństwa.

Miały ułatwić poruszanie się po mieście, a niektórym to utrudniły

2022-06-07 16:13

Porzucone na środku chodnika czy przy przejściach dla pieszych zaczęły stwarzać zagrożenie szczególnie dla osób niepełnosprawnych.

Za niewłaściwe odstawienie hulajnogi elektrycznej będzie można zarobić mandat do 300 złotych. Wcześniej to operatorzy hulajnóg przestawiali sprzęt, bądź jeśli to było możliwe- sami strażnicy. Teraz do odpowiedzialności zostaną pociągnięci sami użytkownicy.

- Hulajnoga musi być zaparkowana równolegle do jezdni, jeżeli zostawiamy ją na chodniku i obowiązkowo odległość pozostawiona po zaparkowaniu hulajnogi nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Z chodnika korzystają piesi, korzystają mamy z wózkami czy osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Mieliśmy takie przypadki, że te hulajnogi to prawdziwe "zawalidrogi", zatem ta odpowiedzialność w tej chwili musi spoczywać na użytkownikach. To jest w tej chwili oddziaływanie na ich wyobraźnie, ponieważ mogą z tego powodu otrzymać mandat w wysokości od 100 do nawet 300 złotych - podkreśla Joanna Wojtach, rzecznik Straży miejskiej w Szczecinie.

Niewłaściwie zaparkowane hulajnogi będą odstawiane na płatny parking przy ulicy Hangarowej. Koszt odholowania to 123 zł plus koszt przechowania na parkingu, czyli kolejne 23 zł za każdą dobę.

Operator będzie mógł odebrać porzucony pojazd po uprzednim uregulowaniu płatności. W ostatnim czasie Strażnicy Miejscy podjęli w tej sprawie już blisko 20 interwencji.