Licytacje komornicze Szczecin i region: na co warto być gotowym?
Teoretycznie wchodząc do mieszkania czy domu, powinien być zachowany schludny stan użytkowania. Jednak warto być gotowym, że są różne sytuacje i np. zastana przez nas nieruchomość wygląda na zaniedbaną. Takie miejsca często mają niższą cenę niż te „zadbane”.
Niektóre domy można nabyć z całym wyposażeniem – mogą mieć nowoczesny sprzęt, meble, co jeszcze bardziej powinno zachęcić do kupna nieruchomości.
Licytacje komornicze: jakie zasady zakupu nieruchomości?
Są one trochę inne niż przy zakupie z „drugiej ręki”. Licytacja komornicza to rodzaj publicznej sprzedaży, którą organizują komornicy. Wiąże się to nawet z drobną wpłatą, a potem udziałem w spotkaniach.
Najważniejsze tutaj są licytacje, podczas których to uczestnicy proponują różne stawki, które chcą zapłacić za daną nieruchomość. Na początku oczywiście pojawia się kwota wywoławcza – najczęściej jest ona o jedną czwartą niższa od oszacowanej wartości nieruchomości przez danego komornika. Jak wynika z tego, najszybciej zakupi ten, który da najwyższą cenę.
Czasami może zdarzyć się tak, że nikt nie złoży oferty. Co wtedy? Jest ponowna licytacja, jednak cena wyjściowa za nieruchomość będzie niższa.
Licytacje komornicze: warunki udziału w rekrutacji
Jak wspomniano wyżej, trzeba wpłacić pewną kwotę, aby wziąć w ogóle udział w licytacji. Wynosi on 10 procent wartości wystawionej aukcji. Czasami może to wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce! A co dalej? Po wylicytowaniu właściciel musi zapłacić w przeciągu 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty określoną kwotę.
Zobacz, jakie licytacje czekają w regionie!