Podczas zajęć teoria spotka się z praktyką, a każdy eksperyment rozjaśni zagadnienie z biol-chemii. 4 lutego rozpoczniecie swoją przygodę naukową w pracowni biologicznej. Następnie 11 lutego zanurzycie się w świecie roztworów i reakcji chemicznych.
W pracowni biologicznej (4-7 lutego):
- We wtorek będziecie badać obecność podstawowych związków organicznych jak sacharydy, białka i lipidy w materiale biologicznym.
- Środa przyniesie spotkanie ze światem enzymów i czynnikami, które wpływają na ich aktywność.
- Czwartek to dzień eksperymentów – najpierw z drożdżami przeprowadzającymi fermentację alkoholową, potem badania wpływu czynników środowiska na intensywność fotosyntezy; przeprowadzicie też doświadczenie porównujące zagęszczenie i rozmieszczenie aparatów szparkowych u roślin różnych siedlisk.
- Tydzień zwieńczy piątek przy mikroskopie i przygotowywanie preparatów świeżych.
W pracowni chemicznej (11-14 lutego):
- Pierwszy dzień wprowadzi was do pracy ze szkłem laboratoryjnym, przypomnicie sobie podstawowe definicje i pojęcia dotyczące roztworów; poznacie też sposoby rozdzielania roztworów właściwych na składniki i wykonacie doświadczenia pozwalające rozdzielić roztwory właściwe i mieszaninę jednorodną na składniki.
- W środę zmierzycie się w praktycznymi obliczeniami związanymi z przygotowaniem, rozcieńczeniem i zatężeniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe, molowe oraz rozpuszczalność. Wykonacie doświadczenia związane z otrzymaniem roztworów o zadanym stężeniu procentowym i molowym.
- Czwartek przyniesie eksperymenty z reakcjami zobojętniania i strącania i pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
- W walentynkowy piątek czeka was przygoda z reakcjami wybranych metali wobec kwasów nieutleniających i utleniających oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Zajęcia będą się odbywać od 10:00 do 13:00. Można wybrać dowolne dni lub uczestniczyć w całym programie.
Historyczne szczecińskie napisy opisane w książce