Książulo: "muala" będzie zastrzeżone jako znak towarowy?
Cała sprawa wyszła gdy jeden z lokali zajmujących się kebabem dał na swojej grafice "muala". Właściciel tłumaczył się w komentarzach, że słowo jest ogólnodostępne. Jednak Książulo postanowił odnieść się do tego na X. Jak się okazało, trwają prace nad zastrzeżeniem słowa "muala" jako znaku Książula.
Oznaczałoby to, że by słowie widniałoby R w kółeczku i "muala" byłoby zarejestrowanym znakiem towarowym dla marki Książulo. To jedna z najsilniejszych ochron dla konkretnych firm.
Jak się okazało, ktoś próbował ubiec Książula i zastrzec "muala" jako jego własne słowo.
- Próbowali jak już ruszyła procedura - napisał Książulo.
Co ciekawe, ochrona "muala" jako znaku towarowego Książula rusza wraz ze złożeniem wniosku do Urzędu Patentowego. Później ochrona trwa 10 lat od daty zgłoszenia. Może być przedłużana o kolejne 10 lat na wniosek firmy.
Co oznacza "maula"? Historia zwrotu "muala"
Muala to kultowe powiedzonko Książula. Zawsze je używa, gdy któraś restauracja go zachwyci. Od dłuższego czasu nakleja nawet specjalne naklejki z takim napisem. Wiadomo też, że pracuje nad projektem, gdzie zebrane będą wszystkie "muala" oraz być może recenzje sprawdzonych przez niego i Wojtka gastronomii.
Ale jak powstało "maula"? Książulo podzielił tym się na X.
- Długa historia xd.. Jakieś 10 lat temu siedzieliśmy u mnie na chacie i ziomek założył kanał AdamGotuje. Zrobił jakiegoś gownianego szejka (jest ten film gdzieś w prywatnych) z tego co miałem w lodówce i dał Milejowi (innemu ziomkowi) do testu. Milej wziął łyka i powiedział muala. wydaje mi się, że chciał powiedzieć voilà i się po prostu przejęzyczył xd. Ja zapomniałem totalnie o tym słowie i nagle przy teście jakiegoś kebaba czy czegoś pojawiło się w mojej głowie znowu xd. Od wtedy używamy MUALA - napisał Książulo na Twitterze.
Także "muala" można interpretować jako coś wyjątkowego, niespotykanego i po prostu smacznego.
Co ciekawe, słowo nie istnieje w słowniku języka polskiego. Za to educalingo "muala" intepretuje jako... wiewiórkę.
Polecany artykuł: