Książulo

i

Autor: Screen z kanału Youtube "Książulo"

wiadomości

Książulo zastrzega "muala" jako znak towarowy?! Tak powstało "muala"?

2024-01-05 12:29

Książulo ostatnio bije rekordy popularności. Nie tylko przez aferę o współpracę z x-kom, ale także przez recenzje jarmarków czy świątecznego cateringu Magdy Gessler. Ostatnio na twitterze wyjaśnił, czy są plany zastrzeżenia słowa "muala" oraz jak to stało się jego głównym powiedzonkiem.

Książulo: "muala" będzie zastrzeżone jako znak towarowy?

Cała sprawa wyszła gdy jeden z lokali zajmujących się kebabem dał na swojej grafice "muala". Właściciel tłumaczył się w komentarzach, że słowo jest ogólnodostępne. Jednak Książulo postanowił odnieść się do tego na X. Jak się okazało, trwają prace nad zastrzeżeniem słowa "muala" jako znaku Książula.

Oznaczałoby to, że by słowie widniałoby R w kółeczku i "muala" byłoby zarejestrowanym znakiem towarowym dla marki Książulo. To jedna z najsilniejszych ochron dla konkretnych firm.

Jak się okazało, ktoś próbował ubiec Książula i zastrzec "muala" jako jego własne słowo.

- Próbowali jak już ruszyła procedura - napisał Książulo.

Co ciekawe, ochrona "muala" jako znaku towarowego Książula rusza wraz ze złożeniem wniosku do Urzędu Patentowego. Później ochrona trwa 10 lat od daty zgłoszenia. Może być przedłużana o kolejne 10 lat na wniosek firmy.

15 złotych za pączka od Gessler! Polacy ostro: "OSZALAŁA" | Komentery

Co oznacza "maula"? Historia zwrotu "muala"

Muala to kultowe powiedzonko Książula. Zawsze je używa, gdy któraś restauracja go zachwyci. Od dłuższego czasu nakleja nawet specjalne naklejki z takim napisem. Wiadomo też, że pracuje nad projektem, gdzie zebrane będą wszystkie "muala" oraz być może recenzje sprawdzonych przez niego i Wojtka gastronomii.

Ale jak powstało "maula"? Książulo podzielił tym się na X.

- Długa historia xd.. Jakieś 10 lat temu siedzieliśmy u mnie na chacie i ziomek założył kanał AdamGotuje. Zrobił jakiegoś gownianego szejka (jest ten film gdzieś w prywatnych) z tego co miałem w lodówce i dał Milejowi (innemu ziomkowi) do testu. Milej wziął łyka i powiedział muala. wydaje mi się, że chciał powiedzieć voilà i się po prostu przejęzyczył xd. Ja zapomniałem totalnie o tym słowie i nagle przy teście jakiegoś kebaba czy czegoś pojawiło się w mojej głowie znowu xd. Od wtedy używamy MUALA - napisał Książulo na Twitterze.

Także "muala" można interpretować jako coś wyjątkowego, niespotykanego i po prostu smacznego.

Co ciekawe, słowo nie istnieje w słowniku języka polskiego. Za to educalingo "muala" intepretuje jako... wiewiórkę.